Музеєзнавча практика

Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Музеєзнавча практика
Код дисципліни
ОК 22
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Завдання (навчальні цілі): полягають у формуванні в студентів цілісної системи знань про Національний музейний фонд та окремі музейні установи; формуванні розуміння особливостей функціонування музейних установ та можливих форм їх структурної організації; створенні цілісного уявлення про основні вимоги до створення та проведення музейних екскурсій. У процесі проходження музейної практики у студента формуються наступні компетенції: вміння правильно структурувати текст екскурсії; вміння орієнтуватися в музейних фондах, використовувати музейні колекції в якості джерел історичних досліджень; вміння комплексно поєднувати історичний матеріал з педагогічною складовою; здатність адаптувати екскурсійний матеріал до різних категорій відвідувачів музею.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні теоретичні підходи історичних досліджень та головні принципи класифікації історичних джерел. 2. Знати закономірності виникнення та розвитку музеїв, їхні соціальні функції, форми та способи реалізації цих функцій на різних етапах суспільного розвитку країн Західної Європи та Америки. 3. Вміти визначити головні соціальні функції історичної інформації в публічному просторі. 4. Володіти навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Музейна практика складається з комплексу лекцій та практичних занять, що мають проводитися співробітниками музею, який є базовим для проведення практики, а також з участі студентів в практичній музейній роботі, зокрема в проведенні екскурсій та фондовій роботі. В ході музейної практики студенти мають ознайомитися з музейними експозиціями на історичну тематику та під керівництвом працівників музею взяти участь в роботі з відвідувачами.
Рекомендована та необхідна література
1. Driver F. Mobile Museums: Collections in circulation. – London: UCL Press, 2021. 2. Morphy H. Museums, Societies and the Creation of Value. – Routledge, 2021. 3. O'Neill M. Revisiting museums of influence: four decades of innovation and public quality in European museums / edited by Mark O'Neill, Jette Sandahl, Marlen Mouliou. – London: Routledge, 2020. – 261 p. 4. Sieg K. Decolonizing German and European History at the Museum. – Ann Arbor: University of Michigan Press, 2021. – 316 р. 5. The National Museum of American History. – New York: Abrams, 1981. –495 p. 6. Байдахер Фрідріх. Загальна музеологія / За ред. Зеновія Мазурика; Пер. з нім. X. Назаркевич, О. Лянг, В. Лозинського. – К.: Літопис, 2005. 7. Безпека культурної спадщини у надзвичайних ситуаціях: міжнародні стратегії для України / Упоряд. і ред. Ігор Пошивайло. – Київ – Амстердам – Вашингтон: Національний музей Революції Гідності (Музей Майдану), 2016. – 248 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Практикант виконує всі види навчальних робіт, передбачених програмою практики, веде документацію з практики. Після закінчення практики студент складає звіт з практики з переліком виконаних заходів і робіт, одержує відгук-оцінку від керівника практики. Практикант має право одержувати консультації керівника з усіх питань проведення практики. Студенти мають право проходити практику в музеї за місцем постійного проживання або за власним вибором за наявності офіційного клопотання з боку музейної установи. При проходженні практики за окремим індивідуальним планом поза межами Києва студент одержує окреме завдання на практику, а на початку семестру надає на кафедру звіт й письмову характеристику керівника. Студенту, який не виконав програму практики з поважних причин, її проходження переноситься на інший період за визначенням кафедри без відриву від занять в Університеті.
Методи та критерії оцінювання
Звітна документація здається студентами по завершенню проходження практики до 5 вересня керівнику практики на кафедру історії світового українства. Вона включає: 1. Щоденник з проходження музейної практики, який відображає зміст практики (план роботи по днях окремо); 2. Звіт з виконаної роботи, що має містити: власне звіт студента-практиканта про проходження практики; його зауваження та пропозиції щодо організації та проведення практики; 3. Відгук-оцінку керівника практики. Схема формування оцінки: 1) Відвідування постійних експозицій провідних музеїв Києва - 10 балів. 2) Підготовка щоденника за результатами відвідування музеїв й дослідження діяльності базового музею - 35 балів. 3) Виконання практичного завдання, отриманого в базовому музеї - 30 балів. 4) Підготовка звіту - 15 балів. 5) Виступ на звітній конференції - 10 балів. ВСЬОГО - 100 балів.
Мова викладання
Українська