Історія Давньої Греції

Освітня програма: Американістика та європейські студії (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія Давньої Греції
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
1.1. Знати термінологічно-понятійний апарат, джерела та наукову літературу з історії Давньої Греції мінойсько-ахейського та полісного етапів в їх найголовніших виявах 1.2. Знати термінологічно-понятійний апарат, джерела та наукову літературу з історії Давньої Греції елліністичного етапу в їх найголовніших виявах 1.3. Знати особливості історії античної грецької цивілізації на мінойсько-ахейському, полісному та елліністичному етапах 2.1 Вміти автономно працювати з джерелами та історіографією по темі курсу, узагальнювати та представляти отримані результати. 2.2 Вміти характеризувати основні вияви в історії Давньої Греції на першому і другому етапах його цивілізаційного розвитку 2.3 Вміти характеризувати основні вияви в історії Давньої Греції на першому і заключному етапі її цивілізаційного розвитку
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні риси античної греко-римської цивілізації, спільне та особливе в історії Давньої Греції і Риму і великих цивілізацій Сходу в межах шкільної програми. 2. Вміти аналізувати історичні процеси, що розгорталися в межах античної греко-римської цивілізації та її периферії. 3. Володіти елементарними навичками роботи з джерелами та науковою літературою, методами історичного аналізу, синтезу, узагальнення отриманих в результаті наукового аналізу результатів.
Зміст навчальної дисципліни
«Історія Давньої Греції» є складовою історіє античної греко-римської цивілізації. Курс є нормативним в системі підготовки фахівців — істориків, політологів, філософів, класичних філологів — і читається відповідно на історичному, філософському та філологічному факультетах. Курс органічно узгоджується з викладанням історії цивілізацій Давнього Сходу, археології, класичної філології, історії світової культури назагал та історії мистецтв в особливості, історії філософії та історії релігії тощо і є основою для вивчення європейської та світової цивілізації в усіх її найсуттєвіших виявленнях, на всіх подальших етапах — від Середньовіччя і до новітніх часів включно. Викладання курсу «Історія Давньої Греції» найтіснішим чином пов’язане з викладанням історії України — не лише з огляду на той факт, що Північне Причорномор'я складало периферію греко-римської цивілізації, але й з огляду на, в першу чергу, роль, яку відіграла в формуванні духовної культури України антична та візантійська спадщина (у найрізноманітніших виявленнях).
Рекомендована та необхідна література
1. Балух В. О. Історія античної цивілізації: У 3-х т. Т. 1. Стародавня Греція. Чернівці, 2008 2. Ставнюк В.В. Історія Давньої Греції. Навчальний посібник. Чернівці: Місто, 2022. 552 с. 3. Ставнюк В.В. Становлення афінського поліса. К.: Аквілон-Плюс, 2005. – С. 32-62 = http://surl.li/ayruu 4. Ставнюк В.В. Фемiстокл i Афіни: діяльність Фемiстокла в контексті еволюції афінського полiса. К., 2004 5. Туманс Х. Рождение Афины. Афинский путь к демократии: от Гомера до Перикла (VIII–V в. до н. э.). СПб., 2002. С. 19-104 = http://surl.li/ayruo 6. Cambridge Ancient History = http://surl.li/ayskb 7. Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (інтернет-ресурс http://surl.li/ayqgr 8. Антична література: Хрестоматія. Упорядник О.І. Білецький. К., 1968 (2-ге видання). 612 с. 9. Антична література: Греція (Інтернет-ресурс): https://ae-lib.org.ua/_lit_ant_greece.htm
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах: семестрове оцінювання (контрольні роботи, усне опитування) і підсумкове оцінювання (іспит). Загальна сума балів – 100 балів (із них, семестрове оцінювання – максимум 60 балів; підсумкове оцінювання (іспит) – максимум 40 балів): Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1: РН 1.1. — 10 балів/ 6 балів* / ЗМ2: РН 1.2., 1.3.— 10 балів/ 6 балів. 2. Самостійна робота ЗМ1 (реферат): РН 1.1. – 10 балів/ 6 балів / ЗМ1 (реферат): РН 1.2., 1.3. – 10 балів/ 6 балів. 3. Оцінювання роботи під час семінарських занять (ЗМ 1): РН 1.1. — 10 балів/ 6 балів / (ЗМ 2): РН 1.2., 1.3. – 10 балів/ 6 балів. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Підсумкове оцінювання: – іспит. Оцінюються такі результати навчання студента: вміння характеризувати специфіку розвитку римського суспільства в різних сферах, вміння визначати основні події та процеси з історії Давньої Греції.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра історії стародавнього світу та середніх віків
Історичний факультет