ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНЕМАТОГРАФА
Освітня програма: Етнологія
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНЕМАТОГРАФА
Код дисципліни
ВК 3.22
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати наукову періодизацію і характеристики основних етапів розвитку українського кінематографа, основні напрямки державної політики в галузі розвитку кінематографа в конкретні історичні періоди, найважливіші факти та події в історії розвитку українського кінематографа. Вміти виявляти та опрацьовувати історичні джерела різних видів, аналізувати фільми, наукові тексти з історії українського кінематографа та узагальнювати цю інформацію, визначати інформаційний потенціал художніх фільмів як сторичних джерел, досліджувати життя та діяльність митців з урахуванням досягнень сучасної кінобіографістики, формувати, формулювати та обґрунтовувати власне бачення проблем історичного розвитку українського кінематографу, здійснювати історичний аналіз впливу суспільно-політичних процесів на розвиток кінематографа в Україні, виявляти і опрацьовувати належним чином джерела інформації. Висунути і обґрунтувати и концепції міжнаціонального та міжкультурного діалогу в Україні.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний та культурологічний термінологічно-понятійний апарат; характер і особливості історичного та культурного розвитку України наприкінці ХІХ - у першій чверті ХХІ ст. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб'єктивних та об'єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах.
Зміст навчальної дисципліни
Український кінематограф в своїй історії переживав періоди пі несення і занепаду. На його розвиток впливали суспільно-політичні процеси, які знайшли відображення в творчості українських сценаристів, кінорежисерів та акторів. Український кінематограф чутливо реагував на посилення партійно-державного тиску в роки становлення та зміцнення радянського тоталітаризму. Однак навіть в умовах жорсткого партійного диктату, кіномитцям вдалося створити шедеври, які назавжди увійшли в скарбницю української та світової культури. Творчі успіхи, міжнародне визнання і мистецькі поразки, тотальний контроль партійно державних органів і відсутність належної уваги з боку держав и в роки незалежності, здобуття творчої свободи фінансові негаразди все це стало частиною історії українського кінематографа. Мета дисципліни - поглибити знання здобувачів освіти з історії становлення та розвитку вітчизняного кінематографа в контексті суспільно -політичних та національно-культурних процесів в Україні впродовж ХХ - ХХІ ст., визначити сучасні тенденції розвитку українського кіномистецтва.
Рекомендована та необхідна література
Берест Б. Історія українського кіна, 1962. - 272 с. Брюховецька Л. І. Найцікавіша історія в Європі, 201 4. - 493 с. Госейко Л. Історія українсько го кінематографа: 1896-1995, 2005. - 464 с. Зубавіна І. Б. Кінематограф незалежної України: тенденції, фільми, постаті, 2007. 296 с. Історія українського кіно. - Т.2 : 1930-1945, 2016. - 448 с. Історія українського кіно 1920-х років: хрестоматія, 2019. - 292 с. Миславський В. Н. Кінословник: терміни, визначення, жаргонізми, 2007. - 328 с. Нариси з історії кіномистецтва України, 2006. - 864 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) - формувати здатність до цілеспрямованого накопичування знання, самостійного пошуку та опрацювання інформації, а також здатність до творчого мислення, яке полягає у схильності до нестандартного вирішення задач, самостійності міркувань та умовиводів з історії українського кінематографа; застосовувати набуті знання з історії українського кінематографа у повсякденній діяльності для орієнтації в національно культурних процесах, оцінки мистецьких явищ і подій; надавати кваліфіковані консультації з питань історії українського кінематографа.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Робота на семінарських заняттях. Самостійна робота, творче завдання (есе). Підсумкова контрольна робота. Максимальний бал/пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю Підсумкове оцінювання: форма оцінювання - залік. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів. Обов’язковою умовою для отримання заліку є написання студентом підсумкової контрольної роботи і виконання творчого завдання.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Андрій
Миколайович
Пижик
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра новітньої історії України
Історичний факультет