Антропологія міста

Освітня програма: Етнологія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Антропологія міста
Код дисципліни
ОК 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати сучасні тенденції у дослідженні міського простору в країнах Америки, Європи та України, зокрема. Знати актуальні проблеми сучасної урбаністики. Вміти систематизувати на аналізувати емпіричний матеріал отриманий в результаті наукових досліджень. Створювати бази даних. Вміти складати анкети та проводити опитування в Інтернеті та працювати онлайн. Комунікувати з органами державної влади, місцевого самоврядування, та громадянським суспільством з метою аналізу та оцінки розвитку урбанізованого середовища. Проводити наукову експертизу проектів із розвитку урбанізованого середовища.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати: - Студенти магістри мають вільно володіти фактологічним матеріалом з історії України. Добре знати хронологію найважливіших подій та періодизацію вітчизняної історії. Орієнтуватися у джерелах з історії України. - Студенти повинні мати загальні уявлення про розвиток української культури – живопису, архітектури, театру образотворчого мистецтва. - Також студенти повинні добре розумітися на побутово-обрядовій культурі українців. Студент повинен вміти: - самостійно складати питальники, фіксувати етнографічний матеріал засобами аудіо та відео зйомки в сучасному місті, спілкуватися із респондентом.
Зміст навчальної дисципліни
Ця дисципліна безпосередньо пов’язана з нормативними курсами «Історія України», «Українська етнологія», «Зарубіжна етнологія» та спрямована на формування у студентів комплексного уявлення про повсякденне життя міського населення в Україні та країнах зарубіжної Європи. Дисципліна вільного вибору студентів «Антропологія міста» є складовою циклу професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр», які обрали спеціалізацію «етнологія». Під час курсу студенти познайомляться з історією становлення та розвитку науки, отримають знання про розвиток архітектури та містобудування, дізнаються, що таке «міський спосіб життя» та які його особливості. Мета дисципліни зацікавити студентів-магістрів міською проблематикою, підвищити інтерес до урбаністичної історії, розглянути проблеми трансформації традиційної культури, визначити вплив процесів глобалізації та уніфікації на етнокультуру українського народу. Познайомити студентів із головними досягненнями в світовій культурній антропології, надати знання про розвиток антропології в провідних країнах світу та наблизити стандарти викладання гуманітарних дисциплін до світової практики.
Рекомендована та необхідна література
Блер Р. Прагматизм і плюралізм як рушії розвитку великого міста. К., 2010. Борисенко В. Сімейна обрядовість українців ХХ – початку ХХІ століття. – К., 2016. Верменич Я. Простір у науці і Людина у науковому просторі (до 100-річчя академіка НАН України П. Т. Тронька). – Київ, 2015. Винайдення традиції, 2005. Прато Д., Пардо І. Урбаністична антропологія. Е-журнал урбаністичних студій. – 2016. – № 1. URL: http://mics.org.ua/journal/index.php/mics/issue/view/1/1%282016%29 Савченко Л., Тахтаулова М. Базові характеристики комплексного історичного дослідження топоніміки українського міста // Місто: історія, культура, суспільство. Е-журнал урбаністичних студій. – 2019. – № 6. URL:http://mics.org.ua/journal/index.php/mics/issue/view/6/6_2019 Чорний Д. М. Харків як об’єкт урбаністичних студій: контексти, підсумки, нові орієнтири // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Сер. «Історія України. Українознавство: історичні та філософські науки». – 2018. –Вип. 26.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) курсу надати широкі відомості студентам про трансформацію культури в умовах міського середовища, пояснити закономірності сучасного розвитку побуту та обрядової культури городян. Сформувати навички польових етнографічних досліджень в умовах сучасного урбанізованого середовища, розробити та випробувати нові моделі збору та аналізу етнографічного матеріалу. Адаптувати систему викладання гуманітарних дисциплін до потреб ринку та підвищити конкурентоздатність слухачів на ринку праці. В результаті вивчення дисципліни студента повинен знати історію становлення міської антропології в Україні та світі, володіти головними методологічними інструментами при роботі в «полі». Студенти повинні володіти навичками самостійно проводити етнографічні дослідження, використовуючи метод безпосереднього спостереження, опитування, анкетування також уміти самостійно складати питальники, розшифровувати інтерв’ю із респондентами, працювати з анкетами тощо.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (тест): РН 1.1, 1.3 – 11 балів/6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 (тест): РН 1.2, 1.4 – 11 балів/6 балів. 3. Реферат з тем ЗМ 1: РН 2.5 – 4 бали/3 бали. 4. Реферат з тем ЗМ2: РН 2.6 – 4 бали/3 бали. 5. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ1: РН 2.1-2.2 – 15 балів/10 балів. 6. Оцінювання роботи під час семінарських занять ЗМ2: РН 2.3-2.4– 15 балів/10 балів. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. - підсумкове оцінювання – іспит.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Мирослав Володимирович Борисенко
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет