КУЛЬТУРА ТА ПОБУТ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

Освітня програма: Етнологія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
КУЛЬТУРА ТА ПОБУТ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
Код дисципліни
ОК 06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати про головні тенденції та періоди в історіографії урбаністичної історії. Розуміти в чому полягає проблема датування заснування міст у Східній Європі. Знати головні складові правової культури міст України в різні періоди. Орієнтуватися у стильових відмінностях костюму міського населення України різних епох та різних станів. Аналізувати головні стильові напрямки в архітектурі модерних міст. Аналізувати етнодемографічну структуру міст України в контексті світових урбанізаційних процесів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студенти, що обрали курс мають знати: вільно володіти фактологічним матеріалом з історії України. Добре знати хронологію найважливіших подій та періодизацію вітчизняної історії. Орієнтуватися у джерелах з історії України. Студенти повинні мати загальні уявлення про розвиток української культури – живопису, архітектури, театру образотворчого мистецтва. Також студенти повинні добре розумітися на побутово-обрядовій культурі українців. Вміти: самостійно працювати із джерелами із міської історії та культури. Розробляти питальники для польових досліджень у міському середовищі. Володіти термінологічним апаратом, виконувати самостійні польові дослідження, працювати із історичними документами.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна вільного вибору студентів «Культура та побут міського населення України» є складовою циклу професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр», які обрали спеціалізацію «етнологія». Ця дисципліна безпосередньо пов’язана з нормативними курсами «Історія України», «Українська етнологія», «Зарубіжна етнологія» та спрямована на формування у студентів комплексного уявлення про повсякденне життя міського населення України. Курс присвячений малодослідженій сторінці української історії – становлення міської культури, як головного чинника міського способу життя в Україні. Лекційний курс побудований на багатому фактологічному матеріалі, оскільки, на лекційних та семінарських заняттях вивчаються архітектура, історія містобудування, житлові та культові споруди. Паралельно студенти вивчають і культуру повсякдення городян. Знайомляться із розвитком костюму, традиційною їжею, обрядами та громадським побутом жителів середньовічного та модерного міста. В межах курсу також будуть проведенні колоквіуму та семінари на яких будуть обговорюватися дискусійні сторінки у вітчизняній та зарубіжній історіографії. Під час лекційних занять використовується значна кількість відео та фото матеріалів – реконструкції міської забудови, одягу, житла та навіть кухні городян різних епох.
Рекомендована та необхідна література
Балушок А.В Світ середньовіччя в обрядності українських цехових ремісників. – К., 1993. Білоус Н. Київ наприкінці XV – у першій половині XVII століття. Міська влада і самоврядування. – К., 2008. – 360 с. Вечерський В. Гетьманські столиці. Українська архітектура доби Гетьманщини. – К., 2008. Галайба В. Хроніка старого Києва: [Текст]. – К.: Б-ка українця, 2003. – 175 с. Гошко Т. Нариси з історії магдербурзького права в Україні (ХІУ-початок ХУІІ ст.) – Львів, 2002. Грабовецький Г. Нарис історії давнього Галича. (З найдавніших часів до початку ХХ ст.) . Ч.1. – Галич, 1997. Івакін Г.Ю. Історичний розвиток Києва у ХІІІ – середині XVI ст. (історико-топографічні нариси). – К.: Вид. Ін-ту археології НАНУ, 1996. – 272 с Липа К. Під захистом мурів. – К., 2009. Львів. 1256-2006: Історія, повсякденне життя, культура. Т 1-2. / Відп. ред Я. Ісаєвич. – Львів, 2006. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. Вид. 2-ге. – К., 2005.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (цілі) курсу є надати широкі відомості студентам про трансформацію культури в умовах міського середовища, пояснити закономірності сучасного розвитку побуту та обрядової культури городян в історичній ретроспективі. В результаті вивчення начальної дисципліни студент повинен отримати цілісне уявлення про методологію дослідження повсякдення в історичній науці. Лекційний курс має підвищити знання студентів з урбаністичної історії та етнографії міста.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем. Реферат з тем. Оцінювання роботи під час семінарських занять. - підсумкове оцінювання: - форма оцінювання – іспит; - максимальна кількість балів, які може отримати студент – 40 балів; - Оцінюються такі результати навчання студента: вміння аналізувати сутність туризму як явища, основою якого є історико-культурна спадщина; історії та культури народів світу як мотивації пізнання та туристичних подорожей; економічних аспектів використання історико- культурної спадщини в туризмі та інші. - форма проведення іспиту – письмова, види завдань – завдання, які потребують розгорнутих відповідей; - мінімальний пороговий рівень екзаменаційної оцінки, за якої іспит вважається складеним – 24 бали. Необхідна умова допуску до іспиту: студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше ніж 20 балів. Рекомендований мінімум допуску до іспиту 36 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Мирослав Володимирович Борисенко
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет