Основи цифрового зв’язку
Освітня програма: Еконофізика
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Основи цифрового зв’язку
Код дисципліни
ВБ 1.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати функціональну структуру каналу цифрового зв’язку; концепцію простору сигналів як лінійного простору; класифікацію та характерні особливості основних методів цифрової модуляції; призначення узгодженого фільтру; застосування критерію максимальної правдоподібності ; спектральні властивості вибіркових послідовностей та походження шумів накладання; метод субдискретизації сигналу та область його застосування; методи квантування випадкової величини; поняття ентропії дискретного джерела інформації; методи оптимального кодування дискретного джерела інформації.
Студент повинен вміти застосовувати методи візуального програмування; розраховувати ймовірність помилки детектуванння сигналу; визначати необхідну ширину смуги ; проводити порівняльний аналіз методів цифрової модуляції; обирати частоту дискретизації та глибину квантування при аналого-цифровому
перетворенні сигналу; застосовувати алгоритми Хафмена та Лемпеля-Зіва.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Основи цифрового зв’язку» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки: «Математичний аналіз», «Алгебра», «Диференціальні рівняння та теорія ймовірностей», «Основи програмування», «Радіотехнічні кола та сигнали».
Студент повинен знати: основи Фур’є-аналізу, поняття Евклідового простору, поняття ймовірності та моменту випадкової величини, поняття кореляційної функції та спектральної густини потужності випадкового процесу, модель електричного кола як лінійної системи.
Студент повинен вміти: аналізувати та розв’язувати фізичні задачі із застосуванням методів математичного аналізу, теорії ймовірностей та алгоритмічного програмування.
Зміст навчальної дисципліни
У курсі вивчаються теоретичні основи аналізу та розробки систем цифрового зв’язку. Розглядається структура та функціональні складові телекомунікаційної системи. Наголос робиться на математичних моделях цих складових. Специфічні питання, що розглядаються у курсі, включають спектральний аналіз аналогово-цифрового перетворення, аналіз різновидів цифрової модуляції у Гільбертовому просторі сигналів, оптимальне детектування та ймовірності помилок, ентропію та оптимальне кодування дискретного джерела інформації. Практичні заняття є самостійною складовою курсу і дозволяють студенту навчитись застосовувати набуті теоретичні знання для аналізу функціональних складових телекомунікаційного каналу шляхом його комп’ютерного моделювання.
Рекомендована та необхідна література
1. Sklar, B. Digital Communications: Fundamentals and Applications, 2nd Edition: Prentice
Hall PTR, 2001. - 1079 pages
2. Proakis, J. G., Salehi, M. Digital Communications, 5th Edition: McGraw-Hill Education,
2007. – 1150 pages.
3. Волощук Ю.І. Сигнали та процеси у радіотехніці. Том 1. - Харків: Компанія СМІТ,
2003. — 580 с.
4. Волощук Ю.І. Сигнали та процеси у радіотехніці. Том 2. - Харків: Компанія СМІТ,
2003. — 444 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні заняття, практичні заняття, ксамоостійна індивідуальна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: тематичний план лекцій поділено на два змістовні модулі. Практичні заняття утворюють окремий третій модуль. Обов’язковим для заліку є отримати за кожну модульну контрольну роботу та за роботу на практичних таку кількість балів, що становить не менше, ніж 60% від максимальної.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Коваленко
Андрій
Віленович
Кафедра нанофізики та наноелектроніки
Інститут високих технологій
Інститут високих технологій
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра нанофізики та наноелектроніки
Інститут високих технологій