Етико-культурологічні виміри ментальності

Освітня програма: ОНП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Етико-культурологічні виміри ментальності
Код дисципліни
ВБ 1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
3.Аналізувати культурні права та свободи людини, форми та механізми їхньої ідентифікації, інкультурації, культурної адаптації з врахуванням регіональної специфіки. 4.Популяризувати професію культуролога, дотримуючись етичних принципів. 5.Організовувати та підтримувати комунікації з органами влади, науково-дослідними установами, інформаційно-аналітичними службами, засобами масової інформації з питань культури. 6.Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення професійних питань, презентації результатів досліджень та проектів. 8.Приймати ефективні рішення щодо розв’язання складних задач і практичних проблем культурного розвитку суспільства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні теорії та методи культурологічних досліджень, у т.ч. методи філософії культури, культурної антропології, соціології культури; основні культурологічні поняття та категорії, основні здобутки матеріальної та духовної культури, їхні суттєві риси; історію становлення та розвитку мистецтва. 2.Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; 3.Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ;
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Ментальна сфера культури. Ментальність особистості Тема 1. Поняття «ментальність». Множинність визначень. Тема 2.«Образ світу», «картина світу», «модель світу», стійка ментальна система. Тема 3.Ментальність та культурні архетипи. К.Юнг, Тема 4. Універсальні та етнічні архетипи колективної свідомості, базові архетипи світової міфології та їх риси. Тема 5. Ментальність особистості. Ментальні комплекси, специфіка їх усвідомлення Тема 6.Соціальні стереотипи та «вербальна» ментальність: виявлення в різних сферах культурної діяльності. Ментальні зв’язки. «Теорема Томаса». Частина 2. Національний менталітет. Архетипи і символи української культури Тема 7.Світоглядні архетипи і вищий рівень менталітету (національна і цивілізаційна свідомість).Тема 8. Національний характер як вираження культурної ментальності Тема 9. Специфічні особливості національних характерів: компаративний аналіз. Культурологічний аналіз етнокультурних стереотипів. Презентація самостійного дослідження ментальних детермінант культурних феноменів.Тема 10.Українська ментальність і символи української культури. Тема 11. Архетипи і коди політичної культури.
Рекомендована та необхідна література
Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред.. А.Є.Конверського. – Харків; Фоліо, 2013 . – 863с. Історія світової культури: Навч. посіб./ Керівник авт.колективу Л.Т.Левчук. – 3-тє вида., переробл. ідоп. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 400 с. Історія світової культури. Культурні регіони: Навчальний посібник / Під ред Л.Левчук. – К.: Либідь, 2000. Попович М. Нарис історії культури України. — К., 1998 Проблеми теорії ментальності. Електронний ресурс: URL: http://www.filosof.com.ua/Mentaltheorie/Zmist.htm Чижевський Д. Нариси з історії філософії на Україні. – К., 1983.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Участь у дискусіях: 21 /30 балів. 2. Аналітична робота за першоджерелами: 3 / 10 балів. 3. Презентація самостійного дослідження:12 /20 балів. 4. Проміжна контрольна робота: 12 / 20 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за самостійну роботу (робота з текстами, дослідження цінностей, написання тексту рекомендацій). Всі види робіт за семестр мають у підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів Підсумкова контрольна робота в письмовій формі - 12 / 20 балів Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет