Соціологія культури і мистецтва

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Соціологія культури і мистецтва
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Знати предмет та завдання соціології культури і мистецтва. 2. Визначати основні етапи трансформації соціологічних знань стосовно культури і мистецтва в різні історичні періоди. 3. Орієнтуватися в особливостях провідних соціокультурних теорій. 4. Знати провідні методи дослідження соціології культури і мистецтва. 5. Визначати основні поняття та категорії дисципліни. 6. Розуміти роль культури і мистецтва у процесі розвитку суспільства. 7. Вміти застосовувати загальні положення соціологічних теорій до конкретних фактів художньої практики. 8. Виявляти соціологічний зміст явищ в межах сучасної культури і мистецтва. 9. Давати оцінку тенденціям і явищам сучасної української та світової культури і мистецтва з позицій соціології. 10. Аналізувати соціологічні дослідження в царині культури і мистецтва. 11. Застосовувати набуті знання у подальшій практичній діяльності.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають володіти базовими знаннями з курсів «Історія світової та української культури», «Історія мистецтва», «Історія філософії», «Релігієзнавство», «Психологія», «Етика», «Естетика». 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо процесів, які відбуваються в сучасному суспільстві й аналізувати їх в контексті культури; застосовувати основні терміни, категорії і класифікації соціології культури в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; виявляти особливості сучасних тенденцій соціокультурних трансформацій, визначати перспективи розвитку культури та мистецтва в сучасному соціумі в умовах глобалізації; 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно соціокультурних процесів; використання іншомовних фахових соціологічних та культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1. «Основні проблеми соціології культури». Культура як об’єкт соціологічного дослідження. Становлення соціології культури у ХІХ – на поч. ХХ ст. Проблема культури у соціологічному знанні ХХ ст. Культура і соціальна структура. Місто як соціальний «екологічний комплекс. Соціологія міського простору. Етнонаціональне та соціальне в культурі. Соціологія молоді: проблеми соціалізації засобами культури. Соціологія вільного часу. Частина курсу 2. «Соціологія художньої культури». Соціологія мистецтва і художньої культури: етапи становлення. Суб’єкти художньої культури в системі соціальних відносин. Критика в соціокультурному просторі. Соціологія образотворчого мистецтва. Мистецтво і арт-ринок. Соціальні функції актуального мистецтва сучасності. Соціологія художньої літератури та музики. Соціологія театру та кіно. Культура і мистецтво в умовах глобалізації.
Рекомендована та необхідна література
Безклубенко С. Д. Суспільна природа мистецтва. – К.: Мистецтво, 1972. – 280с. Ионин Л.Г. Социология культуры: путь в новое тысячелетие. М., 2000. – 432с. Манхейм К. Избранное. Социология культуры. М. СПб.: , 2000. [Електронний ресурс] / К. Манхейм. – Режим доступу: http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Sociolog/man_skult/ Миллс Ч. Р. Социологическое воображение// Пер. С англ. О. А. Оберемко. Под общей редакцией и с предисловием Г. С. Батыгина. - М.: Издательский Дом NOTA BENE, 2001. 264 с. Общая социология. Хрестоматия / Сост. А.Г. Здравомыслов, Н.И. Лапин; Пер. В. Г. Кузьминов; Под общ. ред. Н.И. Лапина — М.: Высш. гик., 2006. 783 с. Соціологія культури: навч. посібник // О. М. Семашко, В. М. Піча, О. І. Погорілий та ін..; за ред. // О. М. Семашко, В. М. Піча. – К.: Каравела, Львів: Новий світ, 2000-2002. – с. 11 – 44. Семашко О. М. Соціологія мистецтва. – К.: Міленіум. – 2004. – 298 с. 79 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 26 / 40 балів 2. Самостійна робота (власне соціологічне опитування): 10 / 20 балів 3. Іспит: 24 / 40 балів Підсумкове оцінювання у формі іспиту: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи плюс – оцінка за іспит.
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Світлана Петрівна Стоян
Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет