Культура слов’ян

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Культура слов’ян
Код дисципліни
ВБ 3.2.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПНР 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. ПНР 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. ПНР 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи етапи розвитку слов’янських культур, знати функціональні особливості культури в сучасній ситуації глобального світу. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ етно-культурних спільнот, вміти аналізувати історичні, світоглядні, духовні, художньо-естетичні особливості культуротворення слов’янських спільнот; застосовувати основні терміни, категорії і класифікації історії та теорії культури щодо явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції культурних процесів в умовах глобалізації, регіоналізації та міжкультурного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу національних, політичних та культурних процесів в умовах європейської та євроатлантичної інтеграції України. 3. Володіти навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного осмислення та прогнозування стосовно культурних подій та мистецьких явищ; використовувати сучасні методи дослідження.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Культура слов’ян» належить до переліку вибіркових дисциплін та знайомить студентів із основами досліджень історико-культурного та культуротворчого процесу слов’янського регіону. Дисципліна є частиною поглибленого уявлення про європейську культуру, насичує конкретним змістом таки предметні сфери як історія культури, релігії, мистецтва, історія цивілізації. Виявляються основи формуванні національної свідомості, розуміння місця та ролі українців у європейському культурному процесі. Визначається теоретичні основи, методологія, основні напрямки та проблематика сучасних досліджень в сфері вивчення культур слов’ян. Аналізуються глобалізаційні та транснаціональні культурні процеси у Європі, здійснюється розгляд та пошук ненасильницьких механізмів соціально-культурної та транснаціональної комунікації. Розглядаються принципи ціннісно-процесуального осмислення феномену слов’янської культури, приділяється увага особливостям розвитку мистецтва та художньої практики.
Рекомендована та необхідна література
Баран В. Д., Козак Д. Н., Терпиловський Р. Н. Походження слов’ян. – К., 1991. Віднянський С. Регіональний підхід до всесвітньої історії на прикладі вивчення історії Центрально-Східної Європи // Україна крізь віки: Збірник наукових праць. — Інститут історії України, 2010. — C. 56—64. Дворнік Ф. Слов’яни в Європейській історії та цивілізації. К., Дух і Літера, 2000. Історія і культура слов'ян. - К., 1993. Історія Центрально-Східної Європи / За ред. проф. Л.О.Зашкільняка. – Л., 2009. Країнознавство. Систематизація країн світу. - Львів: Вид-во ЛКА, 2006. Кривда Н. Слов’янський культурний простір//Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів: підручник. / кол.авторів; за ред.А.Є.Конверського.-Харків: Фоліо, 2013. – с. 662-714. - 863 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 21 / 35 балів 2. Самостійна робота (конспект текстів): 5 / 10 балів 3. Самостійна робота (історія культури слов’янської країни): 10 / 15 балів 4. Самостійна робота (підготовка до публічної дискусії): 12 / 20 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах) та за самостійні роботи (робота з текстами, дослідження цінностей, написання тексту рекомендацій). Підсумкова контрольна робота в письмовій формі - 12 / 20 балів
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Юріївна Кривда
Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет