Сучасні культуротворчі процеси в Україні

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Сучасні культуротворчі процеси в Україні
Код дисципліни
ВБ 3.5.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. 13. Презентувати знання про культуру відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти. 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями. 16. Визначати, формулювати та аргументувати власну громадянську та професійну позицію щодо актуальних суспільних питань.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні етапи розвитку державності України, ключові події історії історико-культурного процесу в Україні, основні здобутки світової матеріальної та духовної культури. 2. Вміти на базовому рівні аналізувати та інтерпретувати літературу та довідкові матеріали, присвячені історико-культурному розвитку України та інших країн світу. 3. Володіти елементарними навичками критичного мислення.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Сучасні культуротворчі процеси в Україні» передбачає опанування студентами основних складових державної політики сучасної України у сфері культури та формування розуміння студентами особливостей розвитку культури і мистецтва. Культуротворчі процеси в сучасній Україні розглядаються в європейському та світовому контексті. Особлива увага приділена вивченню основних напрямків державної політики у сфері культури, зокрема формуванню нормативно-правової бази, діяльності центральних та місцевих органів влади та управління в сфері культури, матеріальному та кадровому забезпеченню культури. В межах дисципліни аналізуються політичні, соціальні, економічні чинники розвитку культури і мистецтва, явища і процеси, характерні для образотворчого мистецтва і архітектури, музики, театру, аудіовізуального мистецтва, народної культури, релігійно-церковного життя, їх найбільші досягнення та особливості розвитку на сучасному етапі.
Рекомендована та необхідна література
Історія релігії в Україні: навч. посібник для вищих навч. закл. / ред. А. М. Колодний, П.Л. Яроцький; НАН України, Ін-т філос. ім. Г. С. Сковороди. Від-ня релігієзнавства. – К.: Знання, 1999. – 736 с. Історія українського мистецтва: у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Т. 5: Мистецтво XX століття / [наук. ред. Т. Кара-Васильєва]. – 2007. – 1047 c. Карлова В.В. Державна політика у сфері культури: сутність та особливості реалізації в сучасних умовах / В.В. Карлова; Академія державного управління при Президентові України. – К., 2003. – 180 с. Міщенко М.М. Сучасна культура України (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.): навч. метод. посіб. з курсу "Історія української культури" / М. М. Міщенко; Нац. техн. ун-т "Харків. політехн. ін-т". – Х.: Лідер, 2014. – 156 с. Чікарькова М.Ю. Сучасна культура. Проблеми аксіології і термінології / Марія Чікарькова. – К.: Вид. дім Дмитра Бураго, 2018. – 238 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Робота на семінарських заняттях(усне опитування): 42 бали/25 балів. 2. Експрес-контролі (2 письмові роботи): 20 балів/12 балів (по 10 балів/ 6 балів кожна). 3. Творче завдання (самостійна робота): 18 балів/11 балів. 4. Підсумкова контрольна робота(письмова): 20 балів/12 балів. Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українськa

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет