Культура слов’янських народів

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Культура слов’янських народів
Код дисципліни
ВБ 6.1.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПНР 2. Аналізувати текстові та візуальні джерела інформації щодо культурних явищ та процесів, верифікувати інформацію у відповідності до професійних задач. ПРН 3. Аналізувати культурні права та свободи людини, форми та механізми їхньої ідентифікації, інкультурації, культурної адаптації з врахуванням регіональної специфіки. ПНР 6. Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення професійних питань, презентації результатів досліджень та проектів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цієї дисципліни студенти мають знати основи розвитку та феноменологією слов’янських культур, знати функціональні особливості культури в сучасній полікультурній ситуації глобального світу. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ етно-культурних спільнот, вміти аналізувати історичні, світоглядні, духовні, художньо-естетичні особливості культуротворення слов’янських спільнот; застосовувати основні терміни, категорії і класифікації культурології та історії культури щодо явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції культурних процесів та культурних політик в Україні, Європі та світі в галузі культурно-креативних індустрій в умовах глобалізації. 3. Володіти навичками наукового дослідження, професійного пошуку та управління інформацією; критичного осмислення та прогнозування стосовно управлінських, політичних, культурних подій та мистецьких явищ; використовувати сучасні методи дослідження та іншомовні фахові джерела.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна знайомить студентів із основами досліджень історико-культурного та культуротворчого процесу слов’янського регіону. Логіка наукового пізнання кваліфікує культуру як висхідний пункт та результат розвитку людства. Дисципліна важлива для формуванні національної свідомості, розуміння місця та ролі українців у світовому культурному процесі, вона є міждисциплінарною галуззю досліджень відносин та процесів формування культурних політик в сфері культурної дипломатії. Аналізуються глобалізаційні та транснаціональні культурні процеси у Європі та світі, здійснюється розгляд та пошук ненасильницьких механізмів соціально-культурної та транснаціональної комунікації. Розглядаються принципи ціннісно-процесуального осмислення феномену слов’янської культури, приділяється увага особливостям розвитку мистецтва, культурно-креативних індустрій у компартивістський парадигмі, вивчаються глобалізаційні процеси та їх перспективи щодо України.
Рекомендована та необхідна література
1. Баран В. Д., Козак Д. Н., Терпиловський Р. Н. Походження слов’ян. – К., 1991. 2. Віднянський С. Регіональний підхід до всесвітньої історії на прикладі вивчення історії Центрально-Східної Європи // Україна крізь віки: Збірник наукових праць. — Інститут історії України, 2010. — C. 56—64. 3. Дворнік Ф. Слов’яни в Європейській історії та цивілізації. К., Дух і Літера, 2000. 4. Історія і культура слов'ян. - К., 1993. 5. Історія Центрально-Східної Європи / За ред. проф. Л.О.Зашкільняка. – Л., 2009. 6. Історія країн Центрально-Східної Європи (кінець ХХ – початок ХХІ ст. / Ред. проф. М.М.Кріль. – К., 2008. – 284 с.; 7. Країнознавство. Систематизація країн світу. - Львів: Вид-во ЛКА, 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна відповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 27/45 балів 2.Самостійна робота - «Проблеми та виклики становлення культури слов’янського регіону»: 12/20 балів 3.Самостійна робота «Культурні інститути, процеси, практики: політика «м’якої сили» в Україні і Центральній Європі» - 12/20 балів 4.Контрольна робота - 9/15 балів Всі роботи потребують урахування коефіцієнту 0,6. 5. Іспит у письмовій формі - 24/40 балів.
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Юріївна Кривда
Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет