Історія логіки в культурному контексті

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Історія логіки в культурному контексті
Код дисципліни
ВБ 4.2.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 6. Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення професійних питань, презентації результатів досліджень та проектів. ПРН 13. Планувати і виконувати наукові та прикладні дослідження у сфері культурології, генерувати та перевіряти гіпотези, збирати докази та аргументувати висновки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи, характеристики, проблеми, теорії і персоналії історико-філософського процесу; передбачається знайомство студентів із базовою інформацією, що надає вступний курс логіки; необхідним є достатній рівень володіння англійською мовою, що уможливить роботу із сучасними науковими першоджерелами. 2. Вміти збирати, аналізувати, інтерпретувати та презентувати інформацію щодо історико-логічних досліджень, застосовувати визначальні загально-філософські поняття і класифікації в аналізі окремих певних логічних проблем, понять, теорій, простежувати історичну тяглість становлення і розвитку проблем логіки, а також виявляти та аналізувати належні культурно-історичні обставини. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; використання іншомовних наукових джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Вступ. Головне питання і проблема логіки, походження терміну «логіка», складнощі та історичні трансформації визначення, традиційна і сучасна (класична і некласична) логіка. Арістотелева силогістика: загальна характеристика, історія виникнення, становлення, видозміни. Логіка стоїків. Загальний огляд тематики логічних досліджень епохи середньовіччя і Нового часу. Актуальні проблеми історико-логічних досліджень (індивідуальні доповіді-презентації за матеріалами самостійно обраного і проаналізованого наукового джерела) Революція у логіці, яку здійснив Готлоб Фреге: культурно-історичні обставини та сутність
Рекомендована та необхідна література
Попович М.В. Очерк развития логических идей в культурно-историческом контексте. – К.: «Наукова думка», 1979. Маковельский А. История логики. – Жуковский-Москва: Изд-во «Кучково поле», 2004 (перше видання – 1967 рік). Генеза філософських студій у Київському університеті. – К., 2009. – 476 с. Горський В.С., Кислюк К.В. Історія української філософії. – К.: Либідь, 1994 (розд. 4 «Філософія України доби бароко. Києво-Могилянська академія»). Захара І.С. Стефан Яворський в історії вітчизняної філософії // Яворський С. Філософські твори. У 3 т. – Т.1 – К. : Наук. Думка, 1992. – с.5 – 40. Колотілова Н.А. Логіка і риторика: ретроспектива взаємозв’язку. – К.: Вид-во «Центр учбової літератури», 2019 (розділ 1 «Логіка і риторика в епоху античності»; розділ 2 «Логіка і риторика в епоху середньовіччя»; розділ 3 «Логіка і риторика від епохи Вілродження до ХХ ст.»; розділ 4 «Логіка і риторика в ХХ ст.»).
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усні відповіді, письмове виконання тестів, індивідуальних завдань, виконаних студентами під час лекцій і семінарів, домашніх завдань: (максимальна кількість балів – 40 / мінімальна кількість балів – 24 вираховується як сума балів за два найкраще виконані завдання чи роботи; максимальна «вартість» окремого завдання чи роботи - 20 балів); 2. Самостійна робота: (максимальна кількість балів – 20 / мінімальна кількість балів - 12). 3. Проміжна контрольна робота: (максимальна кількість балів – 20 / мінімальна кількість балів - 12). 4. Підсумкова залікова контрольна робота у письмовій формі - (максимальна кількість балів – 20 / мінімальна кількість балів - 12). Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів). Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ігор Анатолійович Алексюк
Кафедра логіки
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра логіки
Філософський факультет