Семінар з культурної антропології

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Семінар з культурної антропології
Код дисципліни
ВБ 3.2.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Прн 1 Розуміти специфіку та особливості реалізації культурних ідей, образів, та смислів, а також критично оцінювати можливості їхньої інтерпретації для розв’язання суспільно-значимих проблем Прн 6 Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення професійних питань, презентації результатів досліджень та проектів Прн 7 Оцінювати історичні здобутки та новітні досягнення культурології Прн 8 Приймати ефективні рішення щодо розв’язання складних задач і практичних проблем культурного розвитку суспільства
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні теорії та методи культурологічних досліджень; основні культурологічні поняття та категорії; основи теорії комунікації та культурних практик; 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції співіснування різних культур в умовах конфлікту інтерпретації , прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу культурних процесів в умовах глобалізації; 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Вступ. Експлікація базових понять та предметної сфери культурної антропології. Базові проблеми антропогенезу. Ініціатичні джерела культурних практик родової спільноти. Специфіка шаманізму як першої історичної форми культурної диференціації. Специфіка шаманізму як першої історичної форми культурної диференціації. Логіка даро-обміну. Базові концепти жертвоприношення. Символізм монументальної архітектури. Соціокультурна динаміка війни.
Рекомендована та необхідна література
Батай Ж. Проклятая доля. М.: Ладомир, 2016. Боас Ф. Эволюция или диффузия? // Антология исследований культуры. Том 1. Интерпретация культуры. СПб.: Университетская книга, 1997. Даймонд Д. - Зброя, мікроби і харч: Витоки нерівностей між народами К.: Ніка-центр, 2009. Джулай Ю. Про концептуальні та методологічні виміри культурологічних ініціатив антропології //Маґістеріум . Випуск 52. Культурологія – 2013. Жирар Р. Насилие и священное. М.: Новое литературное обозрение, 2010. Леви–Строс К. Предметная область антропологии // Леви–Строс, Клод. Путь масок М.: Республика, 2000. Павлова О. Проблема співвідношення полів культурної та візуальної антропології в логіці кризи текстоцентричних методів дослідження культури //Українські культурологічні студії. 2021. № 1. С. 54-59. Павлова О. Семантичний зсув символічної архітектури в логіці трансформації культурних практик//Українські культурологічні студії. 2020. № 7.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Cемінари
Методи та критерії оцінювання
1.Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 36 / 60 балів 2.Самостійна робота (аналіз текстів): 5 / 10 балів 3.Самостійна робота (презентація самостійного дослідження): 7 / 10 балів 4. Підсумкова контрольна робота в письмовій формі - 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Юріївна Павлова
Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет