Основи експертної діяльності в галузі культури.

Освітня програма:

Структурний підрозділ:

Назва дисципліни
Основи експертної діяльності в галузі культури.
Код дисципліни
ВБ 3.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. 2. Аналізувати, коментувати наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру.3. Створювати організовані тексти з питань культурології.5. Збирати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ.6. Виявляти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел. 8. Інтерпретувати культурні джерела з використанням спеціальної літератури та визначених методик.9. Аналізувати ефективність культурних політик у контексті конкретних параметрів їх впровадження.10. Розпізнавати та класифікувати різні типи культурних продуктів на основі комплексного аналізу.11. Здійснювати експертну оцінку культурних об’єктів за заданими критеріями та надавати рекомендації щодо їх соціальної актуалізації.16. Аргументувати власну громадянську та професійну позицію щодо актуальних суспільних питань.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні культурологічні вчення та методи культурологічних досліджень, основні культурологічні поняття та категорії; уявлення про багатоманітність культурних досягнень та цінностей. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; виявляти сучасні тенденції співіснування різних культур в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу, прогнозувати перспективи їх розвитку з урахуванням особливостей перебігу культурних процесів в умовах глобалізації; застосовувати сучасні методи в процесі осмислення мистецьких явищ. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Експертна діяльність культуролога, її функції, стратегічні і тактичні завдання.Експертна діяльність в системі професійних компетенцій культуролога. Проблеми інституціалізації культурологічної експертизи Експертне знання, експертна діяльність в сфері культури, культурологічна експертиза: визначення та специфіка взаємодії. Сфери експертного застосування культурологічного знання Види експертно-аналітичної діяльності та її основні принципи. Функціональнароль і сфери застосування нових видів експертної діяльності в галузі культури. Сучасні моделі, методи і методики в експертно-оціночної діяльності Форми організації праці експертів з культурних цінностей. Інформаційне забезпечення експертної діяльності. Культурологічна експертна діяльність як інструмент публічної політики. Культурологічна експертиза культурних цінностей: специфіка предмету та методів, процедурно документаційний супровід.
Рекомендована та необхідна література
Бергер П., Лукман Т. Социальное конструирование реальности / П. Бергер, Т. Лукман [пер. с англ. Е. Руткевич]. – М.: "Медиум", 1995. – 320 с. Відділ державної експертизи культурних цінностей. Нормативно-правова база. Дослідження проблем узгодження законодавчої бази культури України із законодавством для сфери культури Європейського Союзу. Аналітичний огляд та рекомендації. Авт.колектив під керівництвом Гриценко О. Мистецтвознавча експертиза культурних цінностей (творів мистецтва та антикваріату). Никифорова Л. В. Экспертные возможности культурологи / Л. В. Никифорова // Культурология: фундаментальные основания прикладных исследований [Под. ред. И. М. Быховской]. ‒ М.: Смысл, 2010. ‒ С. 68‒80. Панченко В. І. Культурологічна експертиза культурних ресурсів. // "Українські культурологічні студії".№1(2) 2018. С.78-81.Шестаков В. Особенности экспертизы культурных ценностей // Вопросы культурологии. 2008, № 11. С.57-64.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях : 24 / 40 балів 2. Самостійна робота №1: «Експертне дослідження соціокультурної сфери»: 6 / 20 балів 3. Самостійна робота №2: «Аналітична записка» (на культурологічну проблематику за вибором студента): – 6 / 20 балів. Підсумкове оцінювання у формі іспиту.Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет