Юридична відповідальність за екологічним законодавством

Освітня програма: Право. Бакалавр. Заочна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Юридична відповідальність за екологічним законодавством
Код дисципліни
ДВС.6.01
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: знати передумови становлення інституту юридичної відповідальності в екологічному праві, механізм реалізації позитивної і негативної відповідальності в сфері екології, правову природу екологічного правопорушення, наукові та нормативно-правові джерела у цій сфері; знати способи й методи обчислення, форми компенсації екологічної шкоди, особливості притягнення винних до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності за екологічні правопорушення; знати правове забезпечення і практику реалізації юридичної відповідальності в природоресурсних, природоохоронних і антропоохоронних правовідносинах; приймати і обґрунтовувати рішення щодо моделювання процедур розгляду екологічних спорів, підготовки юридично значимих документів.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні положення наукової думки і чинного законодавства, матеріали правозастосовної практики про правові форми, види юридичної відповідальності, систему й зміст законодавства про юридичну відповідальність у галузі екології, санкції за екологічні правопорушення, закріплені кримінальним, адміністративним, цивільним, трудовим, іншим законодавством (з урахуванням їх небезпеки, екологічної спрямованості, екологічного ризику), визначення способів та методів обчислення і компенсації екологічної шкоди, усунення негативних наслідків екологічних правопорушень; вміти застосовувати одержані знання для розуміння правових явищ у галузі екологічного права та законодавства шляхом реалізації положень законодавства про еколого-правову відповідальність; володіти навичками правозастосовної діяльності, за допомогою правових методів вирішувати практичні завдання, що виникають у сфері використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки.
Зміст навчальної дисципліни
Викладання навчальної дисципліни спрямовано на підготовку фахівців із правознавства, поглиблення їх знань про правове регулювання екологічних відносин у сфері юридичної відповідальності, формування належних умінь і навичок в екологічно спрямованій практиці правозахисної, правозастосовної, контрольно-наглядової та іншої діяльності. У межах дисципліни вивчаються теоретичні підходи до поняття, правових форм, видів юридичної відповідальності у сфері екології, поняття, зміст і місце еколого-правової відповідальності в системі юридичної відповідальності, її інституційно-функціональне забезпечення за екологічним законодавством, механізм реалізації юридичної відповідальності за окремі види екологічних правопорушень у сфері використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища і забезпечення екологічної безпеки. Розглядаються перспективи вдосконалення екологічного законодавства в сфері юридичної відповідальності з урахуванням міжнародно-правових та європейських підходів.
Рекомендована та необхідна література
1. Балюк Г.І. Екологічне право України: Конспект лекцій у схемах (Загальна і Особлива частини): навч. посібник. Вид. 2-е, виправлене і доповнене. Чернівці: Кондратьєв А.В., 2020. 204 с. 2. Екологічне право: підручн. / А.П. Гетьман, Г.В. Анісімова, А.К. Соколова та ін.; за ред. А.П. Гетьмана. Харків: Право, 2019. 552 с. 3. Краснова М.В., Краснова Ю.А. Екологічне право України. Загальна частина: підручн. К.: ВПЦ «Київський ун-т», 2021. 190 с. 4. Юсупов В.А., Ченшова Н.В. Міжнародний досвід судового захисту екологічних прав громадян: сучасний стан. Часопис Київського університету права. 2021/2. С. 246-249. 5. Малишева Н.Р., Єрофеєв М.І. Науково-практичний коментар до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Харків: Право, 2017. 416 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції базуються на використанні діалектичного, порівняльно-правового й інших методів, методу моделювання, аналізу науково- та нормативно-правових, практичних джерел юридичної відповідальності в галузі екології. Студентам пропонуються науково-правові засади і механізм реалізації юридичної відповідальності за екологічним законодавством. На семінарських заняттях при вирішенні задач студенти моделюють процедури розгляду екологічних спорів, обґрунтовують свої правові позиції щодо кваліфікації екологічних правопорушень і застосування санкцій, готують проектів юридично значимих документів для вирішення екологічних спорів та притягнення винних у вчиненні екологічних правопорушень до юридичної відповідальності, набувають практичних навичок реалізації процесуальних функцій суб’єктів правозастосування. Аналізуються перспективи профілактики екологічних правопорушень. Самостійна робота складається із завдань з підготовки студентами творчих робіт, порівняльних таблиць, аналізу матеріалів практики.
Методи та критерії оцінювання
Семестровими формами оцінювання є: доповіді (виступи на задану тему) – від 2 до 4 балів; експрес опитування – від 2 до 3 балів; вирішення задачі – від 3 до 5 балів; самостійна робота – від 2 до 3 балів; тестування (з набору суджень вибрати вірні) – від 2 до 3 балів; розробка проекту судового рішення – від 3 до 4 балів; тестове контрольне опитування – від 3 до 6 балів; підсумкова контрольна робота – від 5 до 8 балів. Підсумкове оцінювання – письмовий залік. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом протягом семестру, складає 40 балів. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання, складає 24 бали. Для студентів, які впродовж семестру не досягли мінімального порогового рівня оцінки (24 бали), проводяться відпрацювання у формі, передбаченій робочою програмою. За результатами складання підсумкової форми контролю (залік) студент може отримати максимально 60 балів. Підсумкова оцінка за навчальну дисципліну не може бути меншою за 60 балів.
Мова викладання
Українська