Відповідальність у трудовому праві
Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Відповідальність у трудовому праві
Код дисципліни
Д.В.С.3.04.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
9
Результати навчання
Знати: поняття та ознаки відповідальності працівників у трудовому праві, етапи становлення та розвиток правового регулювання відповідальності у трудовому праві; підстави та умови дисциплінарної та матеріальної відповідальності; поняття та елементи трудового правопорушення.
Вміти приймати обґрунтовані рішення щодо застосування загального та законодавства про працю та спеціального законодавства, що регламентує відповідальність працівників у трудовому праві при розв’язанні спірних питань.
Обґрунтовувати сучасні правові проблеми правового регулювання відповідальності праці працівників у трудовому праві на території Україні
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати ознаки та характеристику трудових правовідносин; положення доктрини трудового права, зокрема в частині диференціації норм трудового законодавства; положення Конституції України, міжнародних актів (Конвенцій МОП, міжнародних договорів, актів Європейського Союзу тощо), Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, що регламентують трудові відносини (норми загального законодавства).
Вміти самостійно опрацьовувати наукову літературу, застосовувати норми законодавства про працю, аналізувати судову практику, оперувати ключовими поняттями й категоріями трудового права, складати структурно-логічні схеми співвідношення категорій трудового права, робити обґрунтовані висновки.
Володіти навичками визначати правову природу відносин в частині реалізації людиною своєї здатності до праці; розв’язання правових казусів.
Зміст навчальної дисципліни
Поняття та види відповідальності. Поняття дисциплінарної відповідальності за трудовим правом. Підстава та умови дисциплінарної відповідальності. Види дисциплінарної відповідальності за трудовим правом. Порядок притягнення до загальної дисциплінарної відповідальності. Спеціальна дисциплінарна відповідальність працівників та її особливості. Поняття матеріальної відповідальності, ознаки, відмінність матеріальної відповідальності працівника від цивільно-правової відповідальності. Підстава та умови матеріальної відповідальності. Види матеріальної відповідальності у трудовому праві.
Правове регулювання матеріальної відповідальності працівника перед роботодавцем. Матеріальна відповідальність роботодавця перед працівником.
Рекомендована та необхідна література
Юридична відповідальність та інші примусові заходи у трудовому праві : навчальний посібник / М.І. Іншин, В.І. Щербина, І.М. Ваганова. X.: Золота миля, 2012. 495 с.
Подорожній Є.Ю. Проблеми теорії та практики юридичної
відповідальності у трудовому праві Україні: монографія Х: НікаНова, 2016. 402 с.
Коротких А.Ю. Юридична відповідальність державних службовців за трудовим законодавством України: теорія, практика, проблеми. Х: Константа, 2019. 420 с.
Лежнєва Т.М., Черноп’ятов С.В. Сутність загальної дисциплінарної відповідальності як елемента механізму правового регулювання трудових відносин. Порівняльно-аналітичне право. 2020. № 2. С. 90-92
1. Амелічева Л.П. Юридична відповідальність роботодавця у сфері інтелектуальної діяльності під впливом концепції гідної праці. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 5 С. 91-95.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Словесні: пояснення, обговорення, лекція, семінарське заняття, самостійна робота, індивідуальне завдання.
Наочні: ілюстрація, демонстрація, самостійне спостереження
Практичні: аналіз чинної локальної нормотворчої практики, судової практики, практичні завдання
Методи та критерії оцінювання
Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за встановленими формами оцінювання складає 24 бали. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за семестр складає 40 балів. Передбачені форми семестрового оцінювання сумарно не можуть перевищувати 40 балів.
Максимальна підсумкова оцінка за цю дисципліну може становити 100 балів. Студент може отримати на заліку максимально 60 балів до яких додаються бали отримані студентом під час семінарських занять. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за залік не може бути меншою 36 балів.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Дмитро
Ігорович
Сіроха
Кафедра трудового права та права соціального забезпечення
Навчально-науковий інститут права
Навчально-науковий інститут права
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра трудового права та права соціального забезпечення
Навчально-науковий інститут права