Екологічний моніторинг атмосфери. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Екологічний моніторинг атмосфери. Редакція 2019
Код дисципліни
ВБ 2.2.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області наук про Землю ( ПР 01). Вміти проводити польові та лабораторні дослідження процесів в атмосфері та інших геосферах (ПРН05). Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів (ПР 08). Аналізувати склад і будову атмосфери та інших геосфер у різних просторово-часових асштабах (ПР10). Брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі наук про Землю ( ПР14). Знати закономірності виникнення і розвитку атмосферних процесів і явищ; вміти ідентифікувати, прогнозувати, моделювати атмосферні процеси і явища ( ПР 16). Демонструвати прагнення до збереження навколишнього середовища; демонструвати знання принципів організації і функціонування системи моніторингу атмосфери ( ПР 19).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів із «Метеорології», «Загальної хімії», «Загальної циркуляції атмосфери», «Синоптичної метеорології», «Екологічної кліматології». 2. Знання теоретичних основ хімії, фізики, фізичної географії, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в природному середовищі. 3. Володіння методами синтезу та аналізу інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню організаційної та функціональної структури системи спостережень за станом навколишнього природного середовища та екологічного моніторингу атмосфери як його складової, а також основним питанням, що стосуються забруднення атмосферного повітря – характеристикам джерел забруднення атмосферного повітря, забруднювальним домішкам, чинникам, що визначають рівень забруднення атмосферного повітря. Дисципліна покликана надати уявлення та розуміння функціонування і значення системи моніторингу атмосферного повітря для забезпечення охорони атмосфери, а саме: види постів, строки та програми проведення спостережень, організацію маршрутних спостережень, критерії санітарно- гігієнічної оцінки якості атмосферного повітря, тощо.
Рекомендована та необхідна література
1. Сніжко С.І., Шевченко О.Г. Урбометеорологічні аспекти забруднення атмосферного повітря великого міста. – К.: Видавництво географічної літератури «Обрії». – 2011. – 297 с. 2. Олійник Р.В., Сніжко С.І. Хімія атмосферних аерозолів. К.: «ЦП КОМПРИНТ».2019. -204 с. 3. Моніторинг довкілля : підручник / [Боголюбов В.М., Клименко М.О., Мокін В.Б. та ін.]; під ред. В.М. Боголюбова. − [2-е вид., перероб. і доп.]. − Вінниця : ВНТУ, 2010. − 232 с. 4. Клименко М.О. Моніторинг довкілля : підручник / Клименко М.О., Прищепа А.М., Вознюк Н.М. − К. : Академія, 2006. − 360 с. 5. Посудін Ю.І. Моніторинг довкілля з основами метрології : підручник. – К. : Світ, 2012. − 426 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні
Методи та критерії оцінювання
рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами написання двох письмових контрольних робіт та проміжних робіт контролю знань студентів (бліц-опитування); відвідування лекцій; виконання завдань самостійної роботи.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Іванович Сніжко
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет