Основи IT-права
Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Основи IT-права
Код дисципліни
ВБ.2.1.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Мати загальні знання, набуті у процесі вивчення поняття, предмету, методів, системи та джерел ІТ-права. Знати юридичні властивості інформаційних технологій, систем, реєстрів та баз даних, правові засади стандартизації інформаційних об’єктів; загальні засади організації та здійснення діяльності у сферах електронної комерції, ІТ-бізнесу, забезпечення кібербезпеки. Аналізувати основні проблеми, пов’язані із створенням і застосуванням інформаційних технологій, систем, зокрема: розподілених реєстрів, технологій "хмарних" обчислень, штучного інтелекту. Вміти розв’язувати базові задачі і правові проблеми регулювання ІТ-правовідносин у сфері створення і застосування інформаційних технологій, що потребує оновлення та інтеграції знань, отриманих при вивченні нормативних дисциплін. Вміти аналізувати технічні завдання на розробку і модернізацію інформаційних об'єктів, надавати загальні рекомендації щодо підготовки цих документів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування навчальної дисципліни: Знати основні аспекти реалізації права людини на інформацію, на невтручання у приватне і сімейне життя, загальні засади регулювання адміністративно-правових та цивільно-правових відносин, основні принципи побудови і функціонування мережі Інтернет. Вміти оцінювати, визначати юридичне значення та завдання основних інститутів ІТ-права, надавати загальну характеристику окремим категоріям фундаментальних інформаційних прав людини, формулювати загальні вимоги до юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців як суб’єктів інформаційної діяльності. Володіти елементарними навичками роботи з актами інформаційного законодавства України, включно з конвенціями Ради Європи, іншими міжнародними договорами, ратифікованими Верховною Радою України в інформаційній сфері, аналізувати особливості застосування засобів державного регулювання ІТ-правовідносин, вміти працювати з основними інформаційно-аналітичними та пошуковими системами правової інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Форми викладання та методи навчання цієї дисципліни спрямовані на проведення правового аналізу предмета, методів, системи, джерел ІТ-права, особливостей правового регулювання суспільних відносин у сферах електронної комерції, розробки і постачання інформаційних технологій, розвитку національної інформаційної інфраструктури, обробки та захисту персональних даних, забезпечення кібербезпеки, дослідження теоретичних та прикладних проблем розвитку державно-приватного партнерства в ІТ-сфері. В межах навчальної дисципліни вивчається поняття, предмет, методи регулювання та джерела ІТ-права, правові аспекти електронної ідентифікації та електронного документообігу, засади організації та здійснення ІТ-бізнесу, юридичні аспекти обігу кріптоактивів в Україні та зарубіжних країнах, розгляд поняття, ознак, видів та правових режимів інформації, інформаційних ресурсів та інформаційно-телекомунікаційних систем, виявлення правових проблем забезпечення кібербезпеки, захисту права особи на інформацію.
Рекомендована та необхідна література
1. Енциклопедія соціогуманітарної інформології / коорд. проекту та заг. ред. проф. К. І. Бєляков. Київ : Видавничий дім "Гельветика", 2020. Т. 1. 472 с. 2. Енциклопедія соціогуманітарної інформології / коорд. проекту та заг. ред. проф. К. І. Бєляков. Київ : Видавничий дім "Гельветика", 2021. Т. 2. 363 с. 3. Заярний О. А. Розвиток основних інститутів галузі інформаційного права у працях вчених-правників Київського національного університету імені тараса Шевченка з 1991 року по 2021 рік. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. 2021. № 3 (118). С. 32–37. 4. ІТ ПРАВО / Яворська Л. С., Тарасенко Л. Л., Мартин В. М., Самагальська Ю. Я. та ін. ; за заг. ред. Яворської О. С. Львів : Видавництво "Левада", 2017. 470 с. 5. Пацурія Н. Б., Заярний О. А. Кіберстрахування як засіб забезпечення господарського правопорядку в інформаційній сфері: поняття, механізм та умови реалізації. Право України. 2021. № 7. С. 13–29.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Вивчення дисципліни передбачає проведення лекційних та практичних занять; експрес-опитування/тестування/есе (реферат) з запропонованої тематики; модульну контрольну роботу; самостійну роботу студентів з підготовки до семінарських занять; залік (іспит).
Методи та критерії оцінювання
Видами поточного контролю можуть бути: вирішення практичних казусів, експрес-опитування, доповідь, підготовка проектів індивідуальних чи нормативно-правових актів, модульні контрольні роботи, проміжний контроль. При поточному контролі під час семінарських занять оцінці підлягають: рівень знань, продемонстрований студентом у відповіді, активність при обговоренні питань семінарського заняття, систематичність роботи на заняттях, результати виконання домашніх завдань.
Дисципліна викладається протягом одного семестру (ЗМ 1 – 4). За 7 днів до початку екзаменаційної сесії викладач, який веде семінарські заняття, припиняє приймати відпрацювання. Для студентів, які упродовж семестру не набрали мінімальну кількість балів проводиться заключна контрольна робота, максимальна оцінка за яку не може перевищувати 24 бали.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олег
Анатолійович
Заярний
Кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права
Навчально-науковий інститут права
Навчально-науковий інститут права
Юрій
Володимирович
Носік
Кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права
Навчально-науковий інститут права
Навчально-науковий інститут права
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права
Навчально-науковий інститут права
Кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права
Навчально-науковий інститут права