Захист інформаційних прав в Україні та у практиці ЄСПЛ
Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Захист інформаційних прав в Україні та у практиці ЄСПЛ
Код дисципліни
ВБ.1.8.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Мати спеціалізовані знання, набуті у процесі вивчення способів захисту інформаційних прав громадян, юридичних осіб та суб’єктів публічного адміністрування в Україні в практиці ЄСПЛ. Аналізувати практичні проблеми, пов’язані з практикою захисту інформаційних прав в практиці ЄСПЛ. Вміти організовувати та проводити розробку стратегій і тактик доведення та спростування обраних правових позицій з метою захисту порушених інформаційних прав сторони страви, визначати характер підвідомчості та підсудності конкретних справ про порушення інформаційних прав фізичних або юридичних осіб на основі норм процесуального законодавства України. Аналізувати переваги та недоліки судових та позасудових способів захисту інформаційних прав особи. Характеризувати сутність та особливості застосування критеріїв оцінки прийнятності заяв до ЄСПЛ.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування навчальної дисципліни: 1. Знати основні аспекти становлення та розвитку інституту захисту інформаційних прав особи, його нормативні джерела, основні способи захисту інформаційних прав особи та процедури їх реалізації, а також практику розгляду і вирішення інформаційних спорів за законодавством України. 2. Вміти визначати завдання інституту захисту інформацій-них прав особи в інформаційному суспільстві, аналізувати причини виникнення інформаційно-правових конфліктів, надавати їм загальну характеристику, а також обирати на основі законодавства України та матеріалів судової практики найбільш оптимальні способи захисту інформаційних прав і свобод особи. 3. Володіти елементарними навичками з підготовки проекту процесуальних документів щодо захисту інформаційних прав особи з урахуванням особливостей практичної ситуації та за допомогою правових методів розв’язувати спори, що виникають в інформаційній сфері.
Зміст навчальної дисципліни
При вивченні дисципліни розкриваються за принципом архітектоніки такі питання: 1) загальні засади становлення і розвитку інституту захисту інформаційних прав особи; 2) правові форми та способи захисту інформаційних прав особи; 3) загальний механізм судового захисту інформаційних прав особи; 4) позасудові форми та способи захисту інформаційних прав особи; 5) захист інформаційних прав суб’єктів правовідносин у сфері обігу публічної інформації; 6) захист інформаційних прав суб’єктів ринку телекомунікацій, споживачів телекомунікаційних послуг та суб’єктів діяльності у галузі індустрії програмної продукції; суб’єктів медіа-правовідносин. Набуватимуться нові знання щодо компетенції суб’єктів публічної адміністрації та судів України, уповноважених розглядати інформаційні спори, практики Європейського суду з прав людини.
Рекомендована та необхідна література
1. Заярний О. А. Позасудові форми захисту інформаційних прав приватних осіб та основні напрями їхньої адаптації до стандартів європейського союзу. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. 2021. № 4 (119). С. 32–37. 2. Заярний О. А. До питання щодо виконання Україною міжнародних зобов’язань щодо запровадження інституту інформаційного омбудсмана: деякі концептуально-прикладні аспекти. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія: Право. 2021. Випуск 64. С. 213–219. 3. Prospects and current status of defence information security in Ukraine / Zolotar, O. O., Zaitsev, M. M., Topolnitskyi, V. V., Bieliakov, K. I., & Koropatnik, I. M. Linguistics and Culture Review. 2021. Vol. 5, No S3. P. 513–524. 4. Бем М. В., Городиський І. М. Захист персональних даних: Правове регулювання та практичні аспекти : наук.-практ. посіб. К. : К.І.С., 2021. 160 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Вивчення дисципліни передбачає проведення лекційних та практичних занять; експрес-опитування/тестування/есе (реферат) з запропонованої тематики; модульну контрольну роботу; самостійну роботу студентів з підготовки до семінарських занять; залік (іспит).
Методи та критерії оцінювання
Видами поточного контролю можуть бути: вирішення практичних казусів, експрес-опитування, доповідь, підготовка проектів індивідуальних чи нормативно-правових актів, модульні контрольні роботи, проміжний контроль. Викладач, який проводить семінарські заняття, виставляє у визначений термін кількість набраних з поточного контролю балів і заносить їх у відповідні документи обліку успішності студентів. У випадку відсутності студента на семінарському занятті з поважних причин, він може один раз відпрацювати пропущене заняття шляхом усного опитування в позааудиторний час (час консультацій викладача), вирішення практичного казусу, підготовки проекту нормативного чи індивідуального акта. За результатами відпрацювання пропущеного заняття з поважних причин викладачем нараховується до 5 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олег
Анатолійович
Заярний
Кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права
Навчально-науковий інститут права
Навчально-науковий інститут права
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра інтелектуальної власності та інформаційного права
Навчально-науковий інститут права