Історія соціальних еліт

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія соціальних еліт
Код дисципліни
ВК 1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати понятійний апарат, відповідну термінологією, джерела та історіографію історії України. Знати фактичний матеріал з теми; сутність, природу та генезис еліт на українських теренах від найдавніших часів до сьогодення. Вміти визначати та всебічно характеризувати, на підставі історичних документів, основні етапи становлення та функціонування соціальних еліт на українських теренах. Вміти інтерпретувати інформацію різнопланової літератури та історичних джерел з означеної теми. Вміти досліджувати соціальні еліти конкретного хронологічного періоду. Вміти робити неупереджені висновки щодо діяльності представників окремих соціальних еліт у конкретний історичний час. Вміти з’ясовувати взаємозв’язок між історичними подіями і діяльністю окремих еліт та демонструвати змістовний аналіз означених процесів. Вміти виявляти і опрацьовувати належним чином джерела інформації та на основі їх повноцінно відтворювати перебіг історичних процесів.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати сучасні методи історичного пізнання; історичний термінологічно-понятійний апарат; головні тенденції історичного процесу розвитку України, основні етапи становлення її державності. Вміти самостійно поглиблювати свої знання шляхом пошуку й опрацювання нової інформації з використанням сучасних технічних засобів; науково оцінювати роль суб’єктивних та об’єктивних чинників в історичному процесі, подіях і явищах. Володіти навичками критичного аналізу джерел та історичного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
У період розбудови української державності об’єктивно зростає інтерес до різноманітних проблем, питань і концепцій функціонування державного механізму загалом та історії виникнення і творців державності зокрема. Українська державність, що має багатовікову історію, завжди будувалася у складних умовах. Новий етап її історії уможливило спів падіння інтересів національних і територіальних еліт України та їх співпраця. Розкриттю ролі, місця і значення соціальних еліт в українській історії від найдавніших часів до сьогодення покликана навчальна дисципліна.
Рекомендована та необхідна література
1. Вовканич С. Українська національна ідея та еліта в духовно-інтелектуальному забезпеченні державотворення. - Львів ІРД НАН України, 2014. - 498 с. 2. Войтович Л.В. Князівські династії Східної Європи (кінець IX - початок XVI століть). Склад, суспільна і політична роль: історико-генеалогічне дослідження / НАНУ. Від. ред. Я. Ісаєвич. - Львів, 2000. - 649 с. 3. Етнос. Нація. Держава. Україна в контексті світового етнодержавницького досвіду. За ред. Ю.І. Римаренка. - К., 2000. -516 с. 4. Калакура Я.С. Ментальний вибір української цивілізації / Я.С. Калакура, О.О. Рафальський, М.Ф. Юрій. - Київ: Генеза, 2017. - 500 с. 5. Крюков О.І. Політико-управлінська еліта України як чинник державотворення. Монографія / За ред. Е.А. Афоніна. - К., 2006. - 252 с. 6. Однороженко О. Українська (руська) еліта доби Середньовіччя і раннього Модерну: структура та влада. - Київ: Темпора, 2011.- 422 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, реферат, усне опитування, іспит
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: Контрольна робота з тем ЗМ 1: РН 1.1 -10/6 балів*; Контрольна робота з тем ЗМ 2 : РН 1.2-10/6 балі;. Опитування ЗМ 1: РН2.1-2.2 - 16/9 балів; Опитування ЗМ 2: РН 2.3-2.4 -16/9 балів; Реферат з тем ЗМ 1: РН 2.5 - 4/3 бали. 4 Реферат з тем ЗМ 2: РН 2.6- 4/3 бали. * Максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю підсумкове оцінювання - іспит
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Віктор Андрійович Короткий
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет