Хімія атмосфери і зміни клімату. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія. Магістр.

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Хімія атмосфери і зміни клімату. Редакція 2019
Код дисципліни
ОК 5.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати особливості природних і антропогенних систем та об’єктів геосфер Землі; знати закономірності виникнення та розвитку фізичних і хімічних процесів в атмосфері Землі у різних просторово-часових масштабах (ПРН-1). Вміти спілкуватися з фахівцями та експертами різного рівня інших галузей знань, у тому числі в міжнародному контексті, в глобальному інформаційному середовищі (ПРН-3). Знати сучасні методи досліджень Землі та її геосфер і вміти їх засовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності; знати сучасні концепції, методи і технології метеорологічних і кліматичних досліджень і вміти їх застосовувати для вивчення атмосферних процесів, прогнозування погоди, розроблення сценаріїв змін клімату, спеціалізованого метеорологічного забезпечення галузей економіки (ПРН-7). Ідентифікувати та класифікувати атмосферні процеси, виявляти їх нові властивості та ознаки (ПРН-13)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) Знання теоретичних основ хімії, фізики, фізичної географії, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в природному середовищі; 2) Середній рівень володіння англійською мовою; 3) Володіння методами синтезу та аналізу інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна присвячена вивченню процесів формування та трансформації хімічного складу земної атмосфери та клімату планети Земля під впливом природних та антропогенних чинників. Курс складається з двох змістових модулів. У межах першого модулю розглядається структура та функціонування глобальної кліматичної системи, взаємозв’язки між атмосферою, гідросферою, кріосферою, геосферою і біосферою), природні (тектонічна діяльність, горотворення, геокосмічні чинники, вплив сонячної радіації) та антропогенні (антропогенний парниковий ефект, газо-аерозольний радіаційний форсинг) механізми зміни клімату. В другому модулі розглядаються процеси надходження хімічних речовин в тропосферу з різних джерел (спалювання викопних видів палив, спалювання біомаси, авіація і космонавтика, болота, кишкова ферментація у тварин, процеси у ґрунтах та у водних системах, розчинники та холодоагенти, вулкани) та їх перетворення у тропосфері та стратосфері, особливості формування хімічного складу стратосфери з акцентом на механізми утворення та руйнування озону, на його кліматичний ефект. Аналізується вплив глобальної циркуляції атмосфери на транспорт забруднювальних речовин у атмосфері. Детально аналізуються основні екологічні проблеми та загрози для людства, які пов’язані зі зміною клімату та забрудненням атмосфери. При вивченні цього модуля активно використовуються результати найновіших наукових досліджень, які отримані міжнародною науковою спільнотою і є доступними у англомовних наукових виданнях.
Рекомендована та необхідна література
1. Smerdon J. Climate Change: The Science of Global Warming and Our Energy Future. 1st Edition. Columbia University Press. 2009. 2. Jacobson M. Air Pollution and Global Warming: History, Science, and Solutions. 2nd Edition. Cambridge University Press. 2012 3. Manahan S. Environmental Chemistry 10th Edition.CRC Press. 2017. 4. Ritchie G. Atmospheric Chemistry: From The Surface To The Stratosphere (Essential Textbooks in Chemistry) 1st Edition. World Scientific.2016. 5.Aguado E., Burt J.E. Understanding Weather and Climate. – Pearson, 7th edition, 2014. – 608 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Максимальна оцінка становить 100 балів, 60 із яких студент може набрати в ході семестрового контролю і 40 балів – на заліку. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-2, у змістовий модуль 2 (ЗМ2). Обов’язковим для іспиту є знання закономірностей еволюції клімату Землі у зв’язку з еволюцією хімічного складу атмосфери Землі (5 семестр), а також основних екологічних проблем планети, пов’язаних з хімічним складом атмосфери (глобальне потепління, смог і фотохімічний смог, озонові дири, тощо) (6 семестр).
Мова викладання
Англійська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Іванович Сніжко
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет