Принципи біологічної безпеки у вірусологічній лабораторії

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Принципи біологічної безпеки у вірусологічній лабораторії
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР04. Розуміти основні терміни, концепції, принципи, теорії і закони в галузі біологічних наук і на межі предметних галузей. ПР05. Використовувати знання і демонструвати дотримання положень біологічної етики, біологічної безпеки і біологічного захисту. ПР17. Шляхом самостійного навчання освоїти нові знання та сучасні методи експериментальних досліджень для вирішення проблемних завдань біології. ПР22.2. Базуючись на відомостях про структурну організацію вірусу та особливості взаємодії з клітиною, добирати оптимальні методи його виділення, очистки та концентрування.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Опанування правилами біологічної безпеки роботи в лабораторіях, на яких базуються принципи організації сучасної вірусологічної лабораторії. 2. Знання сучасних принципів біологічної безпеки в лабораторних умовах. 3. Знання рівнів біологічної безпеки лабораторій за міжнародними критеріями. 4. Вміння застосовувати підходи до забезпечення біологічної безпеки у вірусологічній лабораторії. 5. Вміння використовувати у професійній діяльності концептуальні підходи щодо забезпечення біологічної безпеки. 6. Володіти елементарними навичками цільового застосування визначення понять біоризик, біозахист, біобезпека, система управління біоризиками. 7. Володіти біоетичними підходами у професійній діяльності вірусолога; санітарноепідемічними правилами роботи у вірусологічній лабораторії.
Зміст навчальної дисципліни
Викладання даної дисципліни спрямовано на опанування студентами основних питань біобезпеки у вірусологічній лабораторії. Важливим є формування у майбутніх фахівців розуміння принципів прогнозування біоризиків і біозагроз при роботі з вірусологічними об’єктами, правила техніки безпеки у вірусологічній лабораторії, сучасні принципи біологічної безпеки в лабораторних умовах, основи національної безпеки України, Конвенція про заборону біологічної зброї у системі заходів щодо нерозповсюдження зброї масового знищення. Детально розглядаються фактори, що впливають на ризики, та визначення ймовірності та наслідків, які впливають на ризики, категорії контрольних заходів, принципи, технології та практики, які впроваджуються для попередження ненавмисного вивільнення та розповсюдження патогенів та токсинів, оцінка рівня біологічного ризику.
Рекомендована та необхідна література
1. Вірусологія: підручник / І.Г. Будзанівська, Т.П. Шевченко, Г.В. Коротєєва, О.В. Молчанець, А.В. Харіна, Т.А. Компанець, О.М. Андрійчук, О.В. Шевченко, О.А. Кондратюк. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. – 351 с. 2. Андрійчук О.М. Методичні вказівки до дисципліни «Віруси і біобезпека». 2017 с. 25 3. Андрійчук О.М., Коротєєва Г.В., Молчанець О.В., Харіна А.В. Вірусні інфекції людини та тварин: епідеміологія, патогенез, особливості противірусного імунітету, терапія та профілактика / КНУ імені Тараса Шевченка ВПЦ «Київський університет», 2014 . 4. Вірусологія. Навчальний посібник для лабораторних занять / В.П. Поліщук, І.Г. Будзанівська, Т.П. Шевченко, О.М. Андрійчук, Т.А. Компанець, О.А. Кондратюк, Г.В. Коротєєва, О.В. Молчанець, А.В. Харіна, О.В. Шевченко. – К.: ЦП «Компринт», 2017. – 242 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1(дистанційно): – РН 1.1; 1.2., 2.1, 2.2 – 30 балів/ 15 балів 2. Модульна контрольна робота 2 – РН 2.2, 2.3 – 30 балів/ 15 балів 3. Проект по заданій темі: РН 3.1 – 40 балів/ 20 балів Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
українською

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра Вірусології
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”