Механізми фольклорної трансмісії
Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Механізми фольклорної трансмісії
Код дисципліни
ДВС.1.10
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 22. Здійснювати комплексний міждисциплінарний аналіз фольклорного продукту.
ПРН 25.1 Застосовувати у практичній діяльності знання механізмів з'яви й розвитку явищ традиційної культурної спадщини українського народу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Перед вивченням дисципліни студент повинен:
засвоїти навчальний матеріал із таких дисциплін, як: «Експертиза вербального фольклору»; «Фіксація та едиція фольклорного продукту», «Традиційні культурні практики»;
знати теорію фольклору, жанрологію УНТ, регіональну специфіку побутування фольклорного матеріалу;
володіти навичками ідентифікації фольклорних жанрових форм у статиці та динаміці; реферування наукового тексту; методик польових досліджень фольклору.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – комплексне вивчення фольклору як інтегральної системи традиційних смислів; сформувати навички семіотичного аналізу фольклорного тексту, а також способи ідентифікації його жанрової приналежності; з’ясування текстотвірних ознак продукту колективної творчості та їх кореляції з індивідуальним творчим продуктом; виявляти поліфункціональні зв’язки фольклористики з іншими гуманітарними науковими дисциплінами.
Анотація. НД входить до блоку вибіркових дисциплін «Прикладна фольклористика» і складається з трьох змістових частин: Ч. 1. «Системотворчі ознаки фольклорної трансмісії», присвяченої вивченню механізмів генерації, збереження та поширення традиційного смислу; Ч. 2. «Роль фольклорної трансмісії в самоорганізації фольклору», у якій увагу зосереджено на ідентифікації типів трансмісійних механізмів у комунікативному потоці; Ч.3. «Наратив як категорія та функція фольклорного тексту», присвяченої застосуванню сучасних наратологічних теорій до фольклорного контенту.
Рекомендована та необхідна література
1. Гінда О. Поетична творчість української трудової спільноти в Італії початку ХХІ століття в контексті фольклорної традиції. Львів, 2015. 546 с.
2. Грица С. Мелос української народної епіки. Київ, 2016. 340 с.
3. Івановська О. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів: підрчник. Київ, 2012. 336 с.
4. Лабащук О. Натальний наратив і усна традиція: синтактика, семантика, прагматика: монографія. Тернопіль, 2013. 318 с.
5. Маєрчик М. Ритуал і тіло. Структурно-семантичний аналіз обрядів українського родинного циклу. Київ, 2011. 325 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 3 змістові частини. Перша частина «Системотворчі ознаки фольклорної трансмісії» присвячена вивченню механізмів генерації, збереження та поширення традиційного смислу. У другій частині «Роль фольклорної трансмісії в самоорганізації фольклору» увагу зосереджено на ідентифікації типів трансмісійних механізмів у комунікативному потоці; Третя частина «Наратив як категорія та функція фольклорного тексту» присвячена застосуванню сучасних наратологічних теорій до фольклорного контенту. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарів, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю. Завершується дисципліна іспитом. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів, до складання іспиту не допускаються.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) – 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність) – 60% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь на семінарському занятті – 2/1 б., виконання індивідуального завдання – 10/5 б., дві контрольні роботи – 13/10 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 60/36 б. Завершується дисципліна екзаменом у письмовій формі 40/24 б.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олена
Петрівна
Івановська
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології