Українська обрядова культура (1 семестр)

Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Українська обрядова культура (1 семестр)
Код дисципліни
ННД. 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. ПРН 7. Розуміти чинники етнокультурної динаміки, принципи періодизації етнокультурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи етнокультурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Перед вивченням дисципліни студент повинен: знати основні відомості про традиційну культуру українців; уміти ідентифікувати зразки текстів традиційної культури; володіти елементарними навичками реферування наукового тексту.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомлення студентів 1 курсу ОП з традиційною обрядовою культурою українців, де обряд – акціональний складник цілісного синкретичного тексту народної культури. НД структуровано з огляду на її комплексну природу: обрядовий текст культури вивчається у поєднанні з вербальним, візуальним, музичним та предметним субтекстами. Анотація. Навчальна дисципліна є складником комплексної НД, де Ч.І присвячена вивченню календарної святочної культури як синкретичного інтертекстуального феномену. Об’єктом НД є тексти традиційної культури, які транслюють святочну (сакральну) традицію різних регіонів українських земель в її історичному розвитку, а предмет – комплексне вивчення давніх обрядових форм, їх ґенеза та рефлексії в сучасному культурному просторі. Особливе значення відведено проблемі увиразнення в народній календарній культурі культу предків.
Рекомендована та необхідна література
1. Дюркгайм Е. Первісні форми релігійного життя: тотемна система в Австралії. Київ, 2002. 424 с. 2. Еліаде М. Мефістофель і Андрогін. Київ, 2001. 591 с. 3. Івановська О. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів: підрчник. Київ, 2012. 336 с. 4. Лабащук О. Натальний наратив і усна традиція: синтактика, семантика, прагматика: монографія. Тернопіль, 2013. 318 с. 5. Маєрчик М. Ритуал і тіло. Структурно-семантичний аналіз обрядів українського родинного циклу. Київ, 2011. 325 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини, де перша присвячена вивченню теорії культурології та історії едиції культурних практик, друга – студіюванню святочної традиції календарного річного кола. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарів, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю. Завершується дисципліна заліком. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 48 балів, до складання іспиту не допускаються. Для студентів, які впродовж семестру не досягли рубіжного рівня оцінки, мають відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати їх електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) – 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність) – 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь на семінарському занятті – 3/2 б., виконання творчого завдання – 4/2 б., дві контрольні роботи по 20/11 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 80/48 б. Завершується дисципліна заліком у формі письмової тестової роботи (20/12б.).
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Івановська
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології