Основи екології
Освітня програма: Еконофізика
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Основи екології
Код дисципліни
ОК 4
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
Студент повинен знати предмет і завдання сучасної екології як науки, сучасні підходи і положення, концепції екосистемної організації життя в біосфері Землі, основні методи екологічних досліджень, засади сталого (еколого-збалансованого) розвитку суспільства і принципи стратегії збереження довкілля та життя на Землі;
розуміти функціональну роль окремих компонентів екосистеми у процесах формування біопродуктивності екосистем та якості середовища, особливості взаємодії і взаємозв'язків всіх компонентів у природничо-соціально-економічній та технологічній сферах, Студент повинен вміти характеризувати основні глобальні та регіональні екологічні проблеми, роль людини і суспільства в їх виникненні та напрямки їх подолання, обирати адекватні підходи щодо оцінки екологічної ситуації, аналізувати результати екологічних досліджень, знаходити і виокремлювати важливі екологічні аспекти в технічній, економічній та суспільній сферах діяльності людини.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати – основні життєві форми організмів.
2. Вміти – здійснювати аналіз й інтерпретацію результатів досліджень.
3. Володіти елементарними навичками – роботи з довідковою літературою та представленням інформації. Володіти українською мовою на базовому рівні.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна є складовою циклу фундаментальної, гуманітарної та загальноекономічної підготовки фахівців, . Введення до навчального плану даної дисципліни рекомендовано Науково-методичною радою університету оскільки екологізація всіх сфер діяльності людини є загально визнаним пріоритетом держав і міжнародних інституцій в галузі вищої освіти. Предметом сучасної екології є взаємовідносини організмів із довкіллям та структурно-функціональна організація надорганізмових систем (популяцій, угруповань, екосистем, біосфери), механізми підтримання їх стійкості у просторі й часі. Дисципліна є науковою основою всієї природоохоронної роботи, а також невід’ємною складовою екологічного менеджменту, екологічного прогнозування, оптимізації тих чи інших форм господарської, соціальної чи іншої діяльності людини
Рекомендована та необхідна література
1. Білявський Г.О. Екологія (теорія та практикум)./ Білявський Г.О., Бутченко Л.І. – К.: Лібра, 2006.-368с.
2. Гандзюра В.П. Екологія: Навчальний посібник. Видання 3-е, перероблене і доповнене / В.П. Гандзюра– К.: ТОВ «Сталь», 2012. – 345 с.
3. Грицик, В. Екологія довкілля. Охорона природи : навчальний посібник для студентів вузів / В. Грицик, Ю. Канарський, Я. Бедрій. - К. : Кондор, 2011.
4. Сафранов Т.А. Еколого-економічні основи природокористування: навчальний посібник / Т.А. Сафранов, О.Р. Губанова, Д.В. Лукашов. - Львів: "Новий світ-2000", 2013 - 350 с.
5. Шматько В.Г., Нікітін Ю.В. Екологія і організація природоохоронної діяльності.— К., 2006.— 304 с.
6. Яремчук І.Г. Економіка природокористування.— К., 2000. — 431 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота експрес-опитування, усна доповідь, участь в обговоренні, поточна контрольна робота, модульна контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами написання письмових контрольних робіт та захисту лабораторних робіт та індивідуальних завдань для самостійного виконання.
Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів.
Для студентів, які набрали сумарно менше ніж 60 балів, для одержання заліку обов’язково необхідно скласти матеріал (не пізніше як за тиждень до завершення курсу) за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання поточних контрольних робіт, усних відповідей і виконання самостійних письмових завдань.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Олеся
Олексіївна
Безсмертна
Кафедра Екології та зоології
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра Екології та зоології
Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”