Візантійська література
Освітня програма: Класична філологія та англійська мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Візантійська література
Код дисципліни
ДВС. 1.08
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори візантійської літератури, визначати їхню специфіку й місце в історико-літературному процесі.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів давньогрецької і латинської мов.
ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце візантійської літератури в контексті європейського лінгвокультурного простору, у стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування навчальних дисциплін «Вступ до літературознавства», «Вступ до класичної філології» та «Історія давньогрецької літератури»;
2) знання загальних відомостей про історико-культурний контекст античності та середньовіччя, основ літературознавчої термінології, усесвітньої історії;
3) володіння елементарними навичками аналізу та інтерпретації мовно-літературних і мистецьких творів з урахуванням особливостей часу та епохи, знати із всесвітньої історії та культурології основні відомості про античність та середні віки, ранньомодерний час.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – дати стислий огляд історії та культури (передусім літератури) Візантії з урахуванням ідеології, філософії, суспільної думки, боротьби літературних течій і угрупувань, розвитку мистецтва, історико-культурних та літературних зв’язків Візантії та Київської Русі.
Анотація навчальної дисципліни. Дисципліна «Візантійська література» належить до переліку дисциплін вільного вибору студента блоку дисциплін «Класична філологія в контексті європейської цивілізації». Її предметом є вивчення закономірностей історико-літературного процесу Візантії як держави, що виникла в IV ст. під час розпаду Римської імперії в її східній частині та існувала до середини XV ст., в історії світової цивілізації та культури й літератури. Дисципліна дає уявлення про проблематику, історичне підґрунтя і художній стиль творів візантійської літератури; формує навички історико-літературознавчого аналізу й значущості для усвідомлення ранньої історії та культури України.
Рекомендована та необхідна література
1. Балух В. О. Візантиністика: Курс лекцій. Чернівці: Книги ХХІ, 2006. 606 с.
2. «Візантійщина»: візантійський цивілізаційний спадок у Центрально-Східній Європі / За ред. А. Домановського, О. Файди. Харків: Майдан, 2018. 332 с.
3. Войтович Л.В., Домановський А.М., Козак Н.Б., Лильо І.М., Мельник М.М., Сорочан С.Б., Файда О.В. Історія Візантії. Вступ до візантиністики. Львів: Апріорі, 2011. 880.
4. Остроґорський Ґ. Історія Візантії. Львів : Літопис, 2002. 608 с.
5. Павленко Л. В. Візантійська література: нариси і тексти. К.: Видавець Карпенко В. М., 2012. 692 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції; самостійна робота; завдання для самостійної роботи; творче завдання; тести.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.5), що складає 50% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.4); (комунікація 3.1-3.3); (автономність та відповідальність 4.1-4.5), що складає 50% загальної оцінки.
Усі види робіт за семестр мають у підсумку:
● у максимальному вимірі 100 балів,
● у мінімальному вимірі 60 балів.
Підсумкове оцінювання: залік.
Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Мирославович
Лучканин
Кафедра загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики
Навчально-науковий інститут філології