Інфраструктурна, екергетична та регіональна політика ЄС

Освітня програма: Міжнародні економічні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземних мов)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Інфраструктурна, екергетична та регіональна політика ЄС
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: понятійно-термінологічний апарат, особливості організації, впровадження спільних політик ЄС, особливості формування єдиного європейського транспортного простору, сучасної інфраструктури в ЄС, основні принципи побудови ТЕН-Т та особливості взаємодії з критськими транспортними коридорами, основні положення стратегії створення європейського Енергетичного союзу розвиток інтегрованого об'єднаного європейського енергетичного ринку, енергоефективність та декарбонізація як основні пріоритети ЄС до 2030 року, національні особливості та механізм формування і реалізації регіональної політики з точки зору рівня економічного розвитку країн-членів та їх регіонів, основні інструменти реалізації регіональної політки ЄС, макрорегіональні стратегії, економічні індикатори визначення проблемних країн та регіонів, особливості застосування окремих інструментів транспортної та енергетичної політик ЄС в Україні, зокрема Третього енергетичного пакету.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен володіти загальними знаннями про особливості, цілі та інструменти реалізації спільних політик ЄС, виявляти проблеми і наслідки впливу на поглиблення інтеграції в угрупованні; володіти навичками пошуку та аналізу нормативних документів, аналітичних матеріалів та джерел статистичних даних; володіти цілісною системою знань щодо форм реалізації інфраструктурної, енергетичної та регіональної політики ЄС.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовний модуль І. Інфраструктурна та енергетична політика ЄС. Особливості формування єдиного європейського транспортного простору. Нова транспортна політика ЄС: сучасна інфраструктура, екологічність, безпека. Основні напрями енергетичної стратегії Європейського Союзу. Енергоефективність та декарбонізація як основні пріоритети енергетичної стратегії. Концепція розвитку транспортної та енергетичної політики України. Змістовний модуль ІІ. Регіональна політика ЄС. Основні домінанти регіональної політики ЄС. Міжрегіональне співробітництво як форма конвергенції регіонів ЄС. Діяльність структурних фондів і категоризація регіонів ЄС. Регіональної економічної політики України в умовах євроінтеграції
Рекомендована та необхідна література
Поліщук Л.С. Регіональні асиметрії в ЄС.// Регіональна політика ЄС. За ред. Чужикова В.І.: підручник К.: КНЕУ, 2016, 495с, С.87-93 URL: http://ir.kneu.edu.ua/bitstream/2010/19806/1/rehional_%20polit.pdf 495/7. Поліщук Л.С. Регіональні асиметрії в ЄС та нові інструменти політики вирівнювання// Актуальні проблеми міжнародних відносин: збірник наукових праць. Вмпуск.126 (частина 2). К.: КНУ імені Тараса Шевченка. — 2015 —С. 116-124. Поліщук Л,С. Транскордонне співробітництво України з ЄС//Економічна асоціація України з Європейським Союзом: монографія/ О.І.Шнирков, В.І.Муравйов, Р.О. Заблоцька та ін; за ред. О.І.Шниркова, В.І. Муравйова. – К: ВПЦ «Київський університет», 2015. – 410 с., С. Поліщук Л.С. Макрорегіональні стратегії ЄС: можливості для України: URL http://journals.iir.kiev.ua..
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття.
Методи та критерії оцінювання
Презентація аналітичних робіт, модульна контрольна робота , виступи на семінарських заняттях, опитування. Семестрове оцінювання здійснюється у формі перевірки знань, навичок: 1. Під час відповіді на семінарському занятті (участі у дискусії). 2. У формі написання індивідуальних аналітичних робіт під час самостійного опрацювання тем. 3. У формі презентації щодо характеристики форм і особливостей формування транс’європейської транспортної та енергетичної мережі, поточного стану реалізації транспортної, енергетичної та регіональної політики ЄС
Мова викладання
українська