ГІС в управлінні територіями

Освітня програма: Геоінформаційні системи та технології (2 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
ГІС в управлінні територіями
Код дисципліни
ОК 5
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Знати теоретичні основи геології, геодезії, вищої та інженерної геодезії, топографічного і тематичного картографування, складання та оновлення карт, дистанційного зондування Землі та фотограмметрії, землеустрою, оцінки нерухомості і земельного кадастру. Використовувати методи і технології землевпорядного проектування, територіального та господарського землеустрою, планування використання та охорони земель, кадастрових знімань та ведення державного земельного кадастру. Володіти проектуванням тематичних ГІС для забезпечення їх функціонування в складі інформаційних систем різного призначення та територіального охоплення.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіти інформаційними технологіями, орієнтуватися в картографічних матеріалах з різною тематикою, а саме: з моніторингу природних ресурсів; агроекологічного стану ґрунтового покриву; розвитку інфраструктури міст та інших об’єктів, які функціонують під впливом різних природних та антропогенних чинників.
Зміст навчальної дисципліни
Під час вивчення дисципліни студенти ознайомлюються з особливостями управління територіями всіх рівнів, перспективами їх розвитку з метою досягнення оптимальних умов життя і діяльності населення. Студенти отримують необхідні теоретичні знання та практичні навички щодо застосування ГІС у контексті функціонування територій та окремих об’єктів, як можливих компонентів оточуючого середовища, що використовується людиною для власних потреб. Завдяки застосуванню ГІС інструментарію та можливостям моделювання студенти отримують навички щодо наукового та технологічного обґрунтувань використання наявних в межах території ресурсів, розподілу засобів, коштів, уникнення можливих критичних ситуацій. ГІС надають можливість постійної актуалізації просторової і атрибутивної інформації, що надходить до органів управління або виробляється ними, поповнення і фільтрування її, виконання просторового аналізу, забезпечує наочність та візуалізацію вихідної інформації у вигляді карт, графіків, полів тощо.
Рекомендована та необхідна література
1. Зацерковний В. І. Геоінформаційні системи в управлінні територіями : монографія, К.: ВПЦ "Київський університет", 2019. 2. Зацерковний В. І. Моделі, методи та програмно-технічні засоби геоінформаційної підтримки прийняття рішень у системах управління територіями: дис. доктора техн. наук: 05.13.06, Чернігів, 2013. 3. Зацерковний В. І. Аналіз стану топографо-картографічного забезпечення як джерела даних для регіональної ГІС. Вісн. ЧДТУ. Серія "Технічні науки", 2012, № 1 (55), C. 186–193. 4. Зацерковний В. І. Аналіз можливості інтеграції просторових даних у регіональній ГІС, Вісн. ЧДТУ. Серія "Технічні науки", 2011, № 4 (53), C. 205–215. 5. Зацерковний В. І. Аналіз моделей інтеграції технологій ГІС, ДЗЗ і GPS в задачах моніторингу стану навколишнього середовища. Математичні машини і системи, 2014, № 4,С. 44–52.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, модульні контрольні роботи, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Підсумкова оцінка виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру, як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру, та кількості балів, отриманих на іспиті. Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою. На протязі семестру студент повинен виконати 14 індивідуальних практичних завдань та виконати 2 письмові модульні контрольні роботи.
Мова викладання
українська