Вступ до мовознавства

Освітня програма: Українська мова та переклад (для іноземців) (мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Вступ до мовознавства
Код дисципліни
ОК.19
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації (за профілем ОП Укр. мова та переклад (для іноземців). ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати (за профілем ОП Укр. мова та переклад (для іноземців). ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Ступінь володіння мовою викладання, достатній для слухання лекцій та участі у семінарських заняттях.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з основними лінгвістичними поняттями, категоріями тощо, сформувати уявлення про мову як певну знакову систему, її структуру та особливості її одиниць. Дисципліна інформує про етапи становлення мовознавства, сучасні різновиди цієї науки та про видатних вітчизняних та зарубіжних мовознавців. Курс лекцій та практичних занять сприяє формуванню уявлення про мову як найважливіший засіб людського спілкування, про функції мови, про взаємозв’язок мови та суспільства, мови та мислення. Мова розглядається як особлива знакова система, яка має певну структуру. Окремі розділи курсу присвячені опису особливостей одиниць мови різних рівнів. Дисципліна також знайомить з основними видами класифікації мов (генеалогічною та типологічною). Подається також інформація про види письма та його історію.
Рекомендована та необхідна література
1. Бевзенко С.П. Вступ до мовознавства: Короткий нарис: Навчальний посібник. Київ: Вища школа, 2006. 143 с. 2. Карпенко Ю.О. Вступ до мовознавства: Підручник. Київ : Видавничий центр «Академія», 2006. 336 с. 3. Кочерган М.П. Вступ до мовознавства: Підручник для студентів філологічних спеціальностей вищих закладів освіти. Київ : Видавничий центр «Академія», 2002. 368 с. 4. Ющук І.П. Вступ до мовознавства: Навчальний посібник. Київ : Рута, 2000. 128 с. 5. Бережняк В.М. Лекції зі вступу до мовознавства в таблицях: Навчально-методичний посібник. Ніжин, 2001. 52 с. 6. Кочерган М.П. Вступ до мовознавства: Підручник для студентів філологічних спеціальностей вищих закладів освіти. URL: https://pidru4niki.com/1222090548043/dokumentoznavstvo/vstup_do_movoznavstva
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Експрес-опитування, усна доповідь, участь в обговоренні, письмові завдання, поточна КР, МКР. Метод проблемного викладу. Пояснювально-інформаційний метод. Інтерактивний та комунікативно-діяльнісний метод (лекція, бесіда, опитування, дискусія). Метод навчальної дискусії. Метод аналізу, узагальнення, систематизації інформації.
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь, участь в обговоренні, письмові завдання, поточна КР, МКР. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології