Геостатистика

Освітня програма: Геоінформатика (2 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Геостатистика
Код дисципліни
ВК 2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Вміти здійснювати тематичну обробку й інтерпретацію геопросторових даних, отриманих різними методами дослідження геологічного середовища, розробляти відповідні алгоритми і програмні продукти, формувати бази геоданих, створювати веб-публікації картографічних даних. Застосовувати свої знання для визначення і вирішення проблемних питань і прийняття обґрунтованих рішень в питаннях тематичної обробки геолого-геофізичних та інших геопросторових даних. Демонструвати здатність до адаптації та дії в новій ситуації, пов’язаній з роботою за фахом, вміння генерувати нові ідеї в області наук про Землю.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Лінійна алгебра», «Теорія імовірностей та математична статистика» (чи інших, аналогічних за змістом). 2. Успішне опанування курсів «Геоінформатика», «Геоінформаційні системи в науках про Землю» (чи інших, аналогічних за змістом). 3. Володіння ГІС та високорівневими мовами програмування (Python, Delphi, VB тощо), та/або системами комп’ютерної математики (Matlab, SciLab, Mathematica, Octave тощо). 4. Розуміння актуальної проблематики геологічної галузі.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках навчальної дисципліни розглядаються статистичні методи аналізу геопросторових даних. Дисципліна розбита на три тематичні блоки. В першому розглянуті відмінності у аналізі геопросторових даних і даних без координатної складової з точки зору загальніх питань теорії ймовірності і математичної статистики. У другому особлива увага приділена питанням отримання корректних статистичних оцінок та параметрів розподілів значень показників, що характеризують числову геолого-геофізичну інформацію та є координатно залежними. В третьому блоці висвітлюються питання інтерполяції двовимірних даних. Особлива увага приділена аналізу просторової структури даних і вибору оптимальних моделей просторової залежності між даними. Студенти набувають теоретичних знань, практичних навичок та вмінь, необхідних для: предметної постановки задачі, статистичного аналізу вхідних даних та їх попередньої обробки, аналізу просторової структури даних та побудови оптимальних інтерполяційних моделей.
Рекомендована та необхідна література
1. Christakos G. Modern Spatiotemporal Geostatistics. Oxford Univ. Press, 2000. 2. Clark, H.W. Practical Geostatistics 2000, 2004. 3. Michael L. Stein. Interpolation of Spatial Data: Some Theory for Kriging. Springer, 1999. 4. Introduction to the ArcGIS Geostatistical Analyst: Tutorial (url:http://desktop.arcgis.com/en/arcmap/latest/extensions/geostatistical-analyst/introductionto-the-arcgis-geostatistical-analyst-tutorial.htm) 5. Геоінформаційний аналіз і прикладна геостатистика. Навчально-методичний посібник / С. Кохан., В. Гавришенко. 2013.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, консультації, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль передбачає проведення 3 модульних контрольних робіт та виконання практичних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі контролю якості програмної реалізації запропонованих екзаменаційних завдань (4 завдання по 10 балів кожне). Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше 36 балів.1 Оцінка за залік не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іван Васильович Тішаєв
Геоінформатики
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геоінформатики
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"