Інформаційні технології в геофізиці

Освітня програма: Геоінформатика (2 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Інформаційні технології в геофізиці
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
- Аналізувати особливості природних та антропогенних систем і об'єктів верхньої частини земної кори та її осадового шару зокрема. - Застосовувати свої знання для визначення і вирішення проблемних питань і прийняття обґрунтованих рішень в питаннях тематичної обробки геологогеофізичних та інших геопросторових даних. - Вміти спілкуватися з фахівцями та експертами різного рівня інших галузей знань, у тому числі в міжнародному контексті, в глобальному інформаційному середовищі. - Вміти здійснювати тематичну обробку й інтерпретацію геопросторових даних, отриманих різними методами дослідження геологічного середовища, розробляти відповідні алгоритми і програмні продукти, формувати бази геоданих, створювати веб-публікації картографічних даних. - Застосовувати освітні технології та методи викладання геоінформатики у закладах освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу “Основи геофізики” або аналогічного за змістом. 2. Володіти навичками роботи з електронними таблицями, базами даних та іншими джерелами даних. 3. Бажано володіти навичками побудови карт ізоліній (в ручному або машинному варіанті).
Зміст навчальної дисципліни
Відбувається ознайомлення з основами геостатистичного аналізу геофізичних даних, варіограмного аналізу, основних детерміністичних та стохастичних методів інтерполяції та апроксимації даних, стохастичного моделювання тощо. Вивчаються теоретичні основи геостатистичних методів (насамперед, різних методів крігінгу), їх застосування в різних прикладних задачах геофізики. Студенти набувають практичних навичок аналізу просторового розподілу даних та їх коректної апроксимації моделями.
Рекомендована та необхідна література
1. О. Дюбрул Использование геостатистики для включения в геологическую модель сейсмических данных, EAGE, 2002 2. Геоінформаційні системи і бази даних : монографія / В.І. Зацерковний,В.Г. Бурачек, О.О. Железняк, А.О. Терещенко. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2014. 3. Зацерковний В.І., Тішаєв І.В., Віршило І.В., Демидов В.К. Геоінформаційні системи в науках про Землю. Монографія. – Ніжин: НДУ ім. М.Гоголя, 2016. 4. А. Д. Хомоненко, В. М. Циганков, М. Г. Мальцев Бази даних. Підручник для вузів // Корона-принт, 2004 5. Пасічник В. В., Резніченко В. А. Організація баз даних та знань: Підручник// К.:Видавнича група BHV., 2006 6. Іщук О.О., Коржнев М.М., Кошляков О.Е. Просторовий аналіз і моделювання в ГІС: Навч.посіб. / За ред. акад. Д. М. Гродзинського. - К.:ВПЦ „Київський університет", 2003.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою та передбачає: виконання 5 практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі використовуючи окреслені викладачем методи та засоби), виконання 10 самостійних практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі без обмеження інструментарію та техніки вирішення проблеми) та проведення 2 письмових модульних контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі письмово-усного іспиту.
Мова викладання
українська