Комплексна дисципліна Актуальні питання мовознавства: Частина 1, Частина 2

Освітня програма: «Прикладна лінгвістика (редакторсько-перекладацька та експертна діяльність)»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Комплексна дисципліна Актуальні питання мовознавства: Частина 1, Частина 2
Код дисципліни
ННД.03
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 3. Застосовувати сучасні методики і технології, зокрема інформаційні, для успішного й ефективного здійснення професійної діяльності та забезпечення якості дослідження у галузі прикладної лінгвістики. ПРН 7. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями і школи в лінгвістиці. ПРН 9. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) та прикладні аспекти сучасної лінгвістики. ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного, мовленнєвого й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних. ПРН 15. Обирати оптимальні дослідницькі підходи й методи для аналізу конкретного лінгвістичного чи літературного матеріалу. ПРН 17. Планувати, організовувати, здійснювати і презентувати дослідження та/або інноваційні розробки в галузі прикладної лінгвістики."
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Загальні знання основ мовознавства.
Зміст навчальної дисципліни
Комплексна навчальна дисципліна складається із двох частин: Частина 1. Основні напрями прикладної лінгвістики (2 кредити): розглядається концепція прикладної лінгвістики у вітчизняній та зарубіжній традиції, окрема увага зосереджена на тих галузях ПЛ, які представлені у вибірковому блоці магістерського плану цієї спеціальності: лінгвістична судова експертиза та комп’ютерна лінгвістика; Частина 2. Основні напрями фундаментальної лінгвістики (2 кредити): розглядаються проблеми сучасної антропологічної лінгвістики, у межах якої виокремлюються два основні напрями - когнітивно-культурологічний та комунікативно-дискурсивний. Подається метамова, методи, прийоми дослідження в новій теоретико-методологічній площині. Приділяється увага модусу структурно-семантичних досліджень "внутрішньої лінгвістики" ХХ століття, які наразі продовжують розвиватися паралельно із "зовнішньолінгвістичними". Заплановані освітні заходи та методи викладання Як науково-дослідницький складник освітньої програми «Прикладна лінгвістика (редакторсько-перекладацька та експертна діяльність)» курс передбачає методи і технології семінарських занять, що сприяють формуванню та поліпшенню науково-дослідницьких навичок магістрантів, їх участі в наукових заходах.
Рекомендована та необхідна література
Бацевич, Ф.С. Основи комунікативної лінгвістики: підручник / Флорій Сергійович Бацевич. – К. : ВЦ "Академія", 2004. – 344 с. Голубовська І.О., Корольов І.Р. Актуальні проблеми сучасної лінгвістики. Курс лекцій. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2011. – 223 с. Дарчук Н.П. Комп’ютерна лінгвістика (автоматичне опрацювання тексту): підручник. - К., 2008. Карпіловська Є.А. Вступ до комп’ютерної лінгвістики: підручник. - Донецьк, 2003. Лінгвістична експертиза: підручник / Л. І. Шевченко, Д. Ю. Сизонов ; за ред. Л. І. Шевченко. Київ : ВПЦ "Київський університет", 2021. Перебийніс В.І. Математична лінгвістика. - К., 2011. Почепцов Г.Г. Теорія комунікації / Георгій Георгійович Почепцов. – К. : ВЦ "Київський університет", 1999. – С. 75–126 Селіванова О.О. Сучасна лінгвістика: напрями та проблеми / Олена Олександрівна Селіванова. – Полтава : Довкілля-К, 2008.– С. 550–639.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Як науково-дослідницький складник освітньої програми «Прикладна лінгвістика (редакторсько-перекладацька та експертна діяльність)» курс передбачає методи і технології семінарських занять, що сприяють формуванню та поліпшенню науково-дослідницьких навичок магістрантів, їх участі в наукових заходах.
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів за Частиною 1 «Основні напрями прикладної лінгвістики» формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу за формами оцінювання. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу та за самостійну роботу (підготовка доповіді та презентації). Усі види робіт за семестр мають у підсумку: - у максимальному вимірі 60 балів, - у мінімальному вимірі 36 балів. У разі відсутності на семінарському занятті студент має відпрацювати завдання. Бали отримані за дисципліною перераховуються у відсотковому еквіваленті (50 % від отриманих балів: від максимальної кількості 60 балів - 30 балів; від мінімальної кількості 36 балів - 18 балів) і сумуються при формуванні загального балу за семестр за результатами навчання за обома частинами комплексної дисципліни
Мова викладання
Українська