Комп'ютерна фізика біомолекул
Освітня програма: Медична фізика
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Комп'ютерна фізика біомолекул
Код дисципліни
ОК 4
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН06. Обирати ефективні математичні методи та інформаційні технології та застосовувати їх для здійснення досліджень та/або інновацій в області фізики та/або астрономії.
ПРН11. Застосовувати теорії, принципи і методи фізики та/або астрономії для розв’язання складних міждисциплінарних наукових і прикладних задач.
ПРН13. Створювати фізичні, математичні і комп’ютерні моделі природних об’єктів та явищ, перевіряти їх адекватність, досліджувати їх для отримання нових висновків та поглиблення розуміння природи, аналізувати обмеження.
ПРН19. Знати і вміти застосовувати чисельні та аналітичні методи для відповідних розрахунків в галузі медичної фізики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
• Знати основні принципи і математичний апарат квантової механіки, елементи квантової механіки багатьох частинок і статистичної фізики. Пам’ятати рівняння Шрьодінгера і його застосування для опису атому водню. Оператор моменту імпульсу і його власні значення.
• Вміти застосовувати знання з квантової механіки, математичного аналізу, диференційних рівнянь, лінійної алгебри для виконання математичних перетворень і розв’язування диференціальних рівнянь.
•Володіти елементарними навичками математичних перетворень, знаходження похідних та інтегралів, дій з векторами та матрицями.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Комп’ютерна фізика біомолекул» є обов’язковою компонентою освітньої програми «Медична фізика». В рамках курсу розглядаються: загальні питання розв’язування молекулярних задач, метод Хартрі-Фока, метод лінійної комбінації атомних орбіталей, методи квантової хімії, що враховують електрону кореляцію, моделювання молекул у збуджених станах і розчинах. Курс передбачає виконання переліку завдань з дослідження фізичних і хімічних властивостей молекул, зокрема біомолекул, в програмному комплексі Gaussian з використанням графічного інтерфейсу GaussView
Рекомендована та необхідна література
1.Вакарчук I. О. Квантова механiка: пiдручник / I. О. Вакарчук. – 4-те вид., доп. – Львiв: ЛНУ iменi Iвана Франка, 2012. – 872 с.
2.Hutter J. Lecture Notes in Computational Chemistry: Electronic Structure Theory / J. Hutter. –University of Zurich, 2005. – 152 p.
3.Foresman J. B. Exploring Chemistry with Electronic Structure Methods: A Guide to Using Gaussian, 3rd ed. / J. B. Foresman, A. Frisch – Wallingford: Gaussian Inc., 2015. – 531 p.
4.Lewars E.G. Computational Chemistry: Introduction to the Theory and Applications of Molecular and Quantum Mechanics. Springer International Publishing, 2016. – 739 с.
5.Liwo A. Computational Methods to Study the Structure and Dynamics of Biomolecules and Biomolecular Processes: From Bioinformatics to Molecular Quantum Mechanics, 2019. – 849 p.
6.Jensen F. Introduction to computational chemistry/ F. Jensen. – Wiley. – 2007. – 599 c.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота студентів
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Виконання індивідуальних самостійних завдань. На лекції студенти отримують індивідуальні завдання, які вони повинні самостійно виконати у програмному комплексі Gaussian з використанням графічного інтерфейсу GaussView і здають ці завдання. Всього 12 завдань, кожне з яких оцінюється у 5 балів. Підсумкове оцінювання у формі екзамену: Екзамен проводиться в письмово-усній формі. Кожен екзаменаційний білет містить два теоретичні питання, на які необхідністю дати у відповідь у письмовій формі, а потім пояснити в усній формі. На екзамені студент може отримати максимально 40 балів. Умови допуску до підсумкового екзамену – набрати не менше 30 балів за семестрове оцінювання.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Андрій
Іванович
Момот
Кафедра фізики функціональних матеріалів
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра фізики функціональних матеріалів
Фізичний факультет