Процеси фазоутворення в аморфних та нанокристалічних системах
Освітня програма: Фізика наносистем
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Процеси фазоутворення в аморфних та нанокристалічних системах
Код дисципліни
ОК 7
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати теорію гомогенної та гетерогенної кристалізації металів та сплавів, а також теорії процесів аморфізації металевих систем. Вміти визначати параметри термостабільності аморфних сплавів та розраховувати основні характеристики процесу кристалізації для конкретних бінарних систем. Володіти експериментальними методиками досліджень властивостей аморфних сплавів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати закони термодинаміки, метод термодинамічних потенціалів, загальні умови термодинамічної рівноваги, умови рівноваги в гомогенних та гетерогенних системах, парціальні та інтегральні термодинамічні функції, термодинамічні функції ідеальних та реальних розчинів, квазіхімічну теорію розчинів. Вміти застосовувати на практиці метод термодинамічних потенціалів Гіббса, аналізувати основні типи діаграм стану двокомпонентних систем за допомогою ізобаро-ізотермічного потенціалу, розраховувати криві рівноваги та будувати діаграми стану. Володіти елементарними навичками графічно визначати парціальні та відносні парціальні термодинамічні функції за відомими інтегральними для бінарних систем, розраховувати парціальні та відносні парціальні функції для одного з компонентів за відомими парціальними функціями другого компонента.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Процеси фазоутворення в аморфних та нанокристалічних системах» розглядаються як класичні, так і сучасні досягнення в області теорії кристалізації та аморфізації металевих систем; теорія нуклеації бінарних та багатокомпонентних систем. Метою вивчення дисципліни є засвоєння основних законів теорії гомогенної та гетерогенної нуклеації у застосуванні до аморфних металевих систем. Навчальна задача курсу полягає в оволодінні методами розрахунку та експериментальних вимірювань основних параметрів процесу кристалізації для конкретних аморфних систем. Завдання – ознайомлення студентів з законами теорії гомогенної та гетерогенної кристалізації для однокомпонентних та багатокомпонентних систем, а також процесів аморфізації металевих систем, навчання методам розрахунку основних характеристик процесу кристалізації для конкретних бінарних систем, навчання методам вимірювання параметрів процесу кристалізації аморфних сплавів.
Рекомендована та необхідна література
1. А.П. Шпак, В.І. Лисов, Ю.А. Куницький, Т.Л. Цареградська. Кристалізація і аморфізація металевих систем. Київ: Академперіодика, 2002 – 208 с.
2. Л.А. Булавін, В.І. Лисов, С.Л. Рево, В.І. Оглобля, Т.Л. Цареградська. Фізика іонно-електронних рідин. Монографія. Київ, Вид.-поліграфічний центр „Київський університет”, 2008, 384 с.
3. А.П. Шпак, В.И. Лисов, Ю.А. Куницький. Кластерні та наноструктурні материали, т.2, Київ: Академперіодика, 2002 – 539с.
4. Lysov V.I., Tsaregradskaya T.L., Turkov O.V., Saenko G.V. / Influence of thermal treatment on phase formation processes in amorphous alloys. // Springer Proceedings in Physics 210, Nanooptics, Nanophotonics, Nanostructures, and Their Applications, p.341-352, 2018.
5. Tatiana L. Tsaregradskaya, Inna V. Plyushchay / Springer Proceedings in Physics 246, Nanomaterials and Nanocomposites, Nanostructure Surfaces, and Their Applications, Chapter 30, p. 409-424, 2021.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції - 30 годин, лабораторні роботи - 30 годин, самостійна робота - 60 годин, консультації.
Методи та критерії оцінювання
Опитування в процесі лекції, перевірка рефератів та інших форм самостійної роботи. Модульні контрольні роботи. Іспит. Дві модульні контрольні роботі: (18-24) бали. Самостійна робота: (6-12) балів. Захист лабораторних робіт (12-24 бали). Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Тетяна
Леонідівна
Цареградська
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет