Флуктуації та динаміка молекул у конденсованому середовищі

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Флуктуації та динаміка молекул у конденсованому середовищі
Код дисципліни
ВК10
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
1. Отримання знань з термодинамічної та статистичної теорії флуктуацій. 2. Вміти логічно і послідовно формулювати основні принципи і закони термодинаміки та статистичної фізики для дослідження флуктуацій в м’якій матерії 3. Отримання знань з теорії розсіяння світла на флуктуаціях густини та концентрації. 4. Отримання знань зі спектрального складу розсіяного світла. 5. Вміти аналізувати експериментальні дані по розсіянню світла з метою отримання інформації про флуктуації та динаміку молекул в м’якій матерії. 6. Вміти порівнювати експериментальні дані по розсіянню світла з відповідними теоретичними розрахунками та результатами комп’ютерного експерименту 7. Отримання знань з основних механізмів взаємодії нейтронів з речовиною 8. Отримання знань з узагальненого частотного спектру рідини
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати і вміти застосовувати методи математичного аналізу та лінійної алгебри в межах відповідних курсів, що читаються на фізичному факультеті. 2. Знати і вміти застосовувати закони рівноважної та нерівноважної термодинаміки. 3. Знати і вміти застосовувати методи класичної статистичної механіки рівноважних систем. 4. Знати і вміти застосовувати закони оптики в межах відповідних курсів, що читаються на фізичному факультеті. 5. Знати і вміти застосовувати закони ядерної фізики в межах відповідних курсів, що читаються на фізичному факультеті.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Флуктуації та динаміка молекул в конденсованому середовищі» розглядаються термодинамічна та статистична теорія флуктуацій та експериментальні методи дослідження (нейтронні та оптичні) динаміки молекул в конденсованому середовищі. Метою вивчення дисципліни є отримання систематичних знань з термодинамічної та статистичної теорії флуктуацій та оволодіння основами оптичних та нейтронних методів вивчення флуктуацій та динаміки молекул в конденсованому середовищі. Навчальна задача курсу полягає в оволодінні методами досліджень флуктуацій та динаміки молекул в конденсованому середовищі.
Рекомендована та необхідна література
1. Адаменко І.І., Булавін Л.А. Фізика рідин та рідинних систем. – К.: АСМІ, 2006. – 660 с. 2. Evans D.J., Searles D., Williams S.R. Fundamentals of classical statistical thermodynamics: dissipation, relaxation and fluctuation theorems. – Wiley VCH, 2016. – 223 p. 3. Булавін Л.А., Куклін О.І., Носовський А.В., Соловйов Д.В. Нейтронні та рентгенівські дослідження ліпідних мембран. – Чорнобиль (Київ. обл.): Ін-т проблем безпеки АЕС, 2021. – 160 с. 4. Булавін Л.А., Кизима О.А., Носовський А.В. Нейтронна діагностика розчинів фулеренів. – Чорнобиль (Київ. обл.): Ін-т проблем безпеки АЕС, 2019. – 184 с. 5. Булавін Л.А., Авдєєв М.В., Ключников О.О., Нагорний А.В., Петренко В.І. Нейтронографія магнітних рідинних систем. – Чорнобиль (Київ. обл.): Ін-т проблем безпеки АЕС, 2015. – 244 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 120 год. , в тому числі: Лекцій – 40 год. Самостійна робота - 80 год.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1 (6 балів-10 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (4 бали-7 балів). 2. Модульна контрольна робота 2 (6 балів-10 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (4 бали-7 балів). 3. Модульна контрольна робота 3 (6 балів-10 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (4 бали-7 балів). - підсумкове оцінювання у формі екзамену Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Леонід Анатолійович Булавін
Кафедра молекулярної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра молекулярної фізики
Фізичний факультет