Механічні властивості твердих тіл

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Механічні властивості твердих тіл
Код дисципліни
ВК 2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Оволодіння знаннями про типи міжатомних зв’язків та елементи теорії пружності, типи дефектів в кристалах. Отримати уявлення про пластичну деформацію та руйнування кристалічних матеріалів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати типи міжатомних зв’язків, особливості будови речовин в конденсованому стані, основи термодинаміки (курс молекулярної фізики), основні закони, що вивчаються в курсі механіка (поняття сила, сили пружності, закон Гука, типи деформацій). Вміти аналізувати розподіл сил, що виникають при навантаженні системи тіл ; виділяти основні закономірності, які визначають міцність різних матеріалів. Мати уявлення про техніку лабораторних вимірювань механічних властивостей матеріалів.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Механічні властивості твердих тіл» розглядаються основні механічні характеристики тіл, що знаходяться під навантаженнями, типи цих навантажень, найпростіші закономірності пружних навантажень і їх пояснення, виходячи з уявлень про міжатомну взаємодію. Причини введення понять дислокації, розгляду поняття тріщини і їх важлива роль в поясненні легкої пластичності і міцності матеріалів. Вивчаються особливості кристалічної будови і мікрокристалічної будови матеріалів, вплив на них домішок. Формування дислокаційної структури і зміна її конфігурації в залежності від температури і легуючих елементів.
Рекомендована та необхідна література
1. Kittel C., McEuen P. Introduction to solid state physics. – John Wiley & Sons, 2018. 2. Котречко С.А., Мешков Ю.Я. Предельная прочность, —К.: Наукова думка, 2008, —295 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції – 30 год. Самостійна робота – 60 год.
Методи та критерії оцінювання
1. Модульна контрольна робота 1 за темами 1-9: РН 1.1, 2.1 – 30 балів / 18 балів 2. Модульна контрольна робота 2 за темою 10-14: РН 1.1,2.1 – 30 балів / 18 балів Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Володимир Григорович Кудін
Кафедра фізики металів
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фізики металів
Фізичний факультет