Класична механіка

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Класична механіка
Код дисципліни
ОК 10.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Результати навчання полягають в знанні фундаментальних законів та у володінні методами класичної механіки. Зокрема, методами механіки Ньютона-Ейлера, механіки Лагранжа, механіки Гамільтона та аналітичної механіки. Знати закони руху суцільного середовища, моделі суцільного середовища та рівнянь їх руху. Також, як результат, студенти будуть ознайомлені з основними наближеннями рівнянь механіки та основними моделями поведінки суцільного середовища у зовнішньому полі.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони механіки, молекулярної фізики, електрики та магнетизму, зокрема, закони Ньютона, інтеграли руху, закони взаємодії Ньютона, Кулона, Лоренца, закон Гука. Володіти апаратом математичного аналізу, лінійної алгебри та аналітичної геометрії, звичайних диференціальних рівнянь, теорії функцій комплексної змінної, основами векторного та тензорного числення, основами теорії поля. Оперувати виразами для градієнта, дивергенції, ротора та оператора Лапласа в криволінійних системах координат. Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, лінійної алгебри та аналітичної геометрії, основ векторного та тензорного аналізу та диференціальних рівнянь для розв’язку алгебраїчних та диференціальних рівнянь та їх систем. Володіти навичками обчислення похідних, інтегралів, інтегралів залежних від параметра, дій над векторами, будувати графіки функцій, визначати та розкладувати функції в ряд Тейлора та по ортогональному базису.
Зміст навчальної дисципліни
Нормативний предмет «Класична механіка» є складовою циклу професійної підготовки фахівців освітнього ступеня “бакалавр фізики”, “бакалавр астрономії” та “бакалавр оптотехніки” та базовою для вивчення всіх фізичних предметів. Курс класичної механіки покликаний поглибити знання, отримані в загальному курсі фізики, засвоїти її математичний апарат і на його основі – опанувати методи механіки Лагранжа, механіки Гамільтона та аналітичної механіки, різні представлення рівнянь руху систем матеріальних точок та абсолютно твердих тіл та основні рівняння теорії суцільного середовища, зокрема, пружних тіл, газів та рідин.
Рекомендована та необхідна література
1. С.М. Єжов, М.В. Макарець, О.В. Романенко. Класична механіка. – К.: ВПЦ "Київський Університет", 2008. – 480 с. 2. А.М. Федорченко. Теоретична фізика: в 2 т. Т. 1. Класична механіка і електродинаміка. – К.: Вища шк., 1992. – 533 с. 3. Л.Г. Гречко, М.В. Макарець. Збірник задач з теоретичної фізики. Класична механіка: Навчальний посібник – К.: ВПЦ "Київський університет", 2011. – 132 с. 6. М.В. Макарець, С.Л. Субота. Методичні вказівки та задачі до курсу Класична механіка. Рівняння Лагранжа 2-го роду. – К: Бавок, 2016. 7. М.В. Макарець, В.Ю. Решетняк, О.В. Романенко. Задачі з класичної електродинаміки. Київ.: ВПЦ «Київський національний університет», 2006.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 120 год, в тому числі Лекцій – 30 год. Практичні заняття - 30 год. Консультації - 2 год. Самостійна робота – 60 год.
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 2 змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт, письмових самостійних завдань, та контрольних робіт, виконаних студентами під час практичних занять. Студент може отримати максимально 45 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді, доповнення на практичних заняттях, контрольні роботи (по 20 та 25 балів в кожному змістовому модулі), а також 15 балів за колоквіум. Модульний контроль: модульна контрольна робота та колоквіум. Студент може отримати максимально за модульні контрольну роботу 15 балів (із відведених 45 балів) Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі заліку (40 балів).
Мова викладання
Українська