Теорії розміщення та регіональної економіки
Освітня програма: Економічна географія
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Теорії розміщення та регіональної економіки
Код дисципліни
ВК 1.3.1.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
У результаті вивчення дисципліни студенти повинні засвоїти теоретичні підходи, закономірності та принципи розміщення та регіональної економіки, навчитися аналізувати існуючі теорії розміщення та регіональної економіки на основі зарубіжних та вітчизняних наукових досліджень, зокрема: ознайомити студентів зі сутністю та структурою продуктивних сил суспільства; вивчити основні зарубіжні та вітчизняні теорії розміщення та регіональної економіки; ознайомити студентів з дією основних теорій розміщення та регіональної економіки на формування сучасної структури господарства; сформувати вміння аналізувати вплив сучасних теорій розміщення та регіональної економіки на економічний та соціальний розвиток регіонів на основі використання сучасних методів дослідження.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) базові знання з економічної та соціальної географії, успішне опанування курсу “Суспільна географія”; 2) знання теоретичних основ суспільної географії, розміщення виробництва, техніко-економічних основ виробництва; 3) вміння аналізувати особливості природних та суспільних процесів у географічні
оболонці; 4) володіння навичками роботи з картографічними джерелами, комп’ютерними програмами Microsoft Word, Excel, Power Point, програмним забезпеченням для користування Інтернетом.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна присвячена вивченню зарубіжних та вітчизняних теорій розміщення та регіональної економіки. Розглядаються теоретико-методологічні підходи до розміщення сільського господарства, промисловості, сфери послуг і споживання, просторової організації господарства регіонів. Вивчення теоретичних підходів та методики дослідження розвитку і розміщення дає змогу досліджувати природничі, економічні і соціальні процеси у їх спорідненості, відмінності та історичному розвитку. Дисципліна спрямована на формування у студентів спеціальних соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і вирішувати проблеми у сфері розміщення та регіональної економіки. Окремими складовими дисципліни є вивчення сутності регіональної економіки й формування регіональної науки, основних принципів та чинників, що визначають розвиток та розміщення продуктивних сил суспільства.
Рекомендована та необхідна література
1. Аванесова Н. Е. Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка : підручник / Н. Е. Аванесова ; Харків. нац. ун-т буд-ва та архітектури. - Харків : Щедра садиба плюс, 2015. - 223 с.
2. Богословська А. В. Регіональна економіка: навч. посібник / А.В. Богословська, О.С. Кваша. − Миколаїв: Видавець Ємельянова Т.В., 2018. − 488 с.
3. Олійник Я.Б., Запотоцький С.П., Кононенко О.Ю., Мельничук А.Л., Пасько В.Ф. Регіональна економіка: Навчальний посібник / За ред. Я.Б. Олійника. – К., 2007. – 444 с.
4. Регіоналістика: географічні основи регіонального розвитку і регіональної політики: навч. посіб. для студентів геогр. та екон. спец. ВНЗ / О. Г. Топчієв, Д. С. Мальчикова, В. В. Яворська. - Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2015. - 370 с.
5. Регіональна економіка: теорія та практика управління : навч. посіб. / [К. М. Бліщук та ін.] ; Львів. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. - Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2019. - 124 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, дискусії, самостійні роботи
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовних частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій, семінарських занять, виконання самостійних творчих робіт, що виконується у форматі презентації. Завершується дисципліна – заліком.
Упродовж семестру, після завершення відповідних тем, проводяться тематичні письмові контрольні роботи із відкритими питаннями. Рекомендований мінімум для допуску до заліку – 36 балів. Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (60% від максимально можливої кількості балів) проводиться заключна семестрова контрольна робота, максимальна оцінка за яку не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів за 100 – бальною шкалою). Умовою отримання позитивної результуючої оцінки з дисципліни є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів, при цьому, оцінка за результати навчання не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Володимир
Феодосійович
Пасько
Економічної та соціальної географії
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Економічної та соціальної географії
Географічний факультет