Суспільствознавство і медіакритика
Освітня програма: Реклама та зв’язки з громадськістю
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут журналістики
Назва дисципліни
Суспільствознавство і медіакритика
Код дисципліни
061 «Журналістика»
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
10
Результати навчання
1.1 основні тенденції розвитку університетської освіти в Україні та світі;
1.2 особливості функціонування і розвиток сучасних політичних систем, їх структурні елементи;
основні політичні процеси в українському суспільстві та державі, особливості міжнародних суспільно-політичних взаємодій, місце і статус України в сучасному світі
1.3 поняття культури та його багатозначність. Основні функції культури. Основи періодизації культури.
1.4 функції та принципи журналістики; журналістику як соціальний інститут суспільства; функції та принципи медіакритики
2.1 уміти застосовувати у своїй діяльності принципи журналістики; застосовувати міжнародні стандарти журналістської діяльності під час виконання своїх професійних обов’язків;
2.2 визначати самобутні риси української культури в інтелектуальній та художній сферах;
3.1 презентація власних медіапроєктів;
4.1 самостійно шукати та критично опрацьовувати літературу;
4.2 робота в команді над виконанням спільного проєкту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного і суспільствознавчого характеру. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ суспільства, суспільних процесів і подій. 3. Володіти елементарними навичками: • роботи з комп’ютером як засобом управління інформацією; • з пошуку і опрацьовування інформаційних джерел у глобальних комп’ютерних мережах; • збирання, зберігання, використання та поширення інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна знайомить студентів з політикою як соціальним явищем, теоретичним знанням та формою діяльності, еволюцією політичного знання, сутністю та класифікацією політичних систем. В ході вивчення дисципліни аналізується влада як суспільне явище, соціальна правова держава та громадянське суспільство, особливості функціонування громадсько-політичних об’єднань в політичній системі, тенденції розвитку сучасної світової політики. Студенти отримують базові знання про передумови формування, генезис, основні етапи розвитку та особливості зарубіжної та української культури; про основні форми сучасних художньо-естетичних і соціокультурних практик та нові мистецько-культурні явища; базові уявлення про основні етапи розвитку світового та українського мистецтва, сучасні наукові концепції, основні мистецькі напрямки та постаті, які визначали їх розвиток. Дисципліна навчає критичному мисленню в умовах постійних змін інформаційного простору; забезпечує вміння виявляти та вирішувати проблеми у галузі журналістики та медіакомунікації; приймати обґрунтовані рішення, розробляти та презентувати медіапроєкти; критично оцінювати та забезпечувати їхню якість.
Рекомендована та необхідна література
1.Вовк Т. А. Становлення журналістської освіти в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Відділення журналістики в документах і матеріалах (1947 – 1953) / Т. А. Вовк, В. В. Різун. – К.: ВПЦ «Київ. університет», 2011. – 223 с. 2. Кузьмінський А. І. Вступ до університетських студій: навч. посіб. для студ. ун-тів. – Черкаси, 2004. 3.Михайлин І. Л. Журналістська освіта і наука : підруч. / І. Л Михайлин. – Суми : Університетська книга, 2009. – 336 с. 4.Патриляк І. К., Боровик М. А., Ляпіна О. В. Нариси з історії Київського університету: навч. посіб. для студентів іст. факультету. – К., 2009. 5.Різун В. Ідея журналістської освіти в контексті дискурсу про університет. — Луцьк : РВВ «Вежа» Волин. нац. ун-ту ім. Л.Українки, 2007. — 30 с. : іл. (Електронний ресурс: http://journlib.univ.kiev.ua/Articles/ideya.pdf) 6.Сірополко С. Історія освіти в Україні. – Львів, 2001. 7.Сидоренко Н.М., Латиш Ю.В. Вступ до університетських студій. – К., 2020.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Дисципліна поділена на 4 змістових модулі (частини). Кожен змістовий модуль включає в себе лекції, семінарські заняття та самостійну роботу студентів. У кінці 1 і 2 семестрів проводиться залік. Оцінювання успішності знань студентів здійснюється у формі семестрового оцінювання (семінарські заняття, самостійна робота, модульні роботи) і підсумкової контрольної роботи, якщо студент не набрав необхідної кількості підсумкових балів – 60. Успішне виконання завдання (семінари, самостійна робота) – отримання за роботу не менше 60% від максимальної оцінки. Усі семестрові роботи (семінари, самостійна робота) мають виконуватися вчасно, надсилатися на корпоративну пошту або в Google клас. На перевірку роботи викладачеві дається один робочий тиждень. Якщо студент з поважної причини пропустив семінар, то він має право його відпрацювати впродовж 14 календарних днів з моменту проведення семінару.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Степанівна
Желіховська
Кафедра історії журналістики
Навчально-науковий інститут журналістики
Навчально-науковий інститут журналістики
Валентина
Петрівна
Михайлюта
Кафедра історії журналістики
Навчально-науковий інститут журналістики
Навчально-науковий інститут журналістики
Юрій
Володимирович
Латиш
Кафедра історії світового українства
Історичний факультет
Історичний факультет
Василь
Васильович
Семикрас
Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет
Філософський факультет
Віктор
Васильович
Теремко
Кафедра політології
Філософський факультет
Філософський факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра історії журналістики
Навчально-науковий інститут журналістики
Кафедра історії журналістики
Навчально-науковий інститут журналістики
Кафедра історії світового українства
Історичний факультет
Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет
Кафедра політології
Філософський факультет