Країнознавчі та політико-географічні студії

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Країнознавчі та політико-географічні студії
Код дисципліни
ВК 1.1.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Ознайомити студентів з історією формування і сучасним станом джерельної та теоретико-методологічної бази країнознавства і політичної географії, їх парадигмами, теоріями і світоглядними концепціями. У результаті вивчення дисципліни студенти повинні чітко оперувати понятійно-термінологічним апаратом і методологічною базою країнознавства та політичної географії для характеристики відповідних явищ і процесів на різних просторово-часових рівнях (ФК-7); засвоїти класичні та модерні схеми країнознавчих і політико-географічних досліджень, сутність наукових принципів і типів дослідницьких програм країнознавства; розуміти суть цивілізаційного, світосистемного, типологічного підходів і схему країнознавчого районування світу; знати суть, правила та основні типології і класифікації наук; використовувати отримані знання для написання курсових, дипломних та інших дослідницьких робіт, використовуючи критичне мислення, аналіз і синтез.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисципліни «Географічне краєзнавство та країнознавство», «Вступ до університетських студій», «Суспільна географія», «Історико-географічні основи формування політичної карти світу». 2. Вміти визначати і аналізувати загальні причини, перебіг і наслідки суспільно-географічних процесів. 3. Володіти навичками аналізу, синтезу, порівняння, роботи з картографічним матеріалом.
Зміст навчальної дисципліни
Надається інформація про етапи становлення і внесок окремих зарубіжних та вітчизняних дослідників у формування теоретико-методологічної бази країнознавства і політичної географії; еволюцію їхніх парадигм, теорій і концепцій. Розкривається сутність цивілізаційного, світосистемного, типологічного підходів та історико-географічного районування світу. Аналізується класична та модерні схеми країнознавчого дослідження, можливості їх застосування для написання курсових робіт. Суверенна держава розглядається як цілісна територіально-політична система. Висвітлюються наукові підходи до країнознавчого та політико-географічного вивчення державної території, кордонів, політико-географічного положення, внутрішньої геопросторової будови, столиці; природи, населення, структур господарства.
Рекомендована та необхідна література
1. Дністрянський М.С. Політична географія та геополітика України: Навч. посібн. / М.С. Дністрянський – Тернопіль: Навчальна книга – Бодан, 2010 2. Політична географія та геополітика: Навч. посібник. / Б.П. Яценко, В.І. Стафійчук, Ю.С. Брайчевський та ін.; За ред. Б.П.Яценка – К.: Либідь, 2007 3. Стафійчук В.І. Політична географія світу: Навч. посібник / В.І. Стафійчук – Херсон: ОЛДІ-ПЛЮС, 2016.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, аналітична записка, бесіда, дискусія
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено дві змістовних частини. Заняття проводяться у формі лекцій та практичних робіт, передбачені індивідуальні завдання з країнознавчої та політико-географічної проблематики. Завершується дисципліна складанням іспиту. Упродовж семестру після завершення відповідних тем (див. тематичний план дисципліни) проводяться підсумкові контрольні роботи (перша включає теми 1-7, друга – 8-13). Підсумкові контрольні роботи проводяться у формі тестів та відкритих запитань і покликані виявити знання і навички отримані при опануванні відповідних тем (до 20 балів). На лекціях для виявлення рівня засвоєння відповідних знань впродовж семестру проводять бліц-опитування. Підсумкова оцінка (до 5 балів), є середнім арифметичним усіх опитувань, кожне з яких оцінюється за 5-ти бальною шкалою. Семінари проходять згідно робочої навчальної програми за передбаченим розкладом. Частина семінарів проходить у класичній формі (до 10 балів сумарної оцінки).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Юліан Сергійович Брайчевський
Країнознавства та туризму
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Країнознавства та туризму
Географічний факультет