Географічні інформаційні системи та віддалене спостереження

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географічні інформаційні системи та віддалене спостереження
Код дисципліни
ОК 37.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Дисципліна розглядає теоретичні основи, методи й технологію вивчення земної поверхні за допомогою аерокосмічних зйомок як комплексу вимірювальних, обчислювальних, графічних, дешифрувальних та інших видів робіт. Вона має на меті ознайомити студентів з фізичними особливостями електромагнітного випромінювання для ДЗЗ та засобами його фіксації; аналіз існуючих видів аерокосмічних знімань; аналіз можливостей та особливостей технічних засобів знімання; сформувати навички тематичного дешифрування знімків; використання матеріалів ДЗЗ в ГІС.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: - основи інформатики; - фізичні основи електромагнітного випромінювання; - природу і характеристики оптичних випромінювань; - особливості проходження випромінювання крізь атмосферу Землі; Вміти: Володіти елементарними навичками використання картографічних творів для ідентифікації об’єктів на знімках.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна орієнтована на засвоєння сучасних теоретичних і практичних основ оброблення даних космічних зйомок. Викладаються основні відомості про методи та засоби отримання аерокосмічних зображень земної поверхні, аналізуються особливості матеріалів дистанційного зондування фотографічних, телевізійних, радіолокаційних, сканерних тощо. У рамках дисципліни даються базові знання з геоінформатики та географічних інформаційних систем (ГІС). Дисципліна складається з двох змістових модулів. Перший присвячено основам дистанційного зондування Землі, історії розвитку космічної галузі і методів дистанційного зондування у світі та в Україні. Зазначаються фізичні основи електромагнітного випромінювання, особливості проходження світла крізь атмосферу Землі, технічні та технологічні аспекти реєстрації електромагнітного випромінювання різними знімальними системами. Другий модуль присвячено основам геоінформатики. Розглядається історія розвитку ГІС, поняття та класифікація ГІС, інформаційне забезпечення та складові ГІС.
Рекомендована та необхідна література
1. Білоус В.В., Боднар С.П., Курач Т.М., Молочко А.М., Патиченко Г.О., Підлісецька І.О. Дистанційне зондування з основами фотограмметрії: навчальний посібник. К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2011. – 367 с. 2. Бурштинська Х.В., С.А.Станкевич Аерокосмічні знімальні системи. –Львів: Вид. Львівська політехніка, 2010. – 292 с. 3. О.О.Железняк, В.І.Зацерковний, В.С.Кислюк, О.Є.Ніколаєнко Космічні та геоінформаційні системи. Ніжин, 2016. – 374 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, вирішення конкретних задач, дискусія
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами виконання практичних робіт і модульних контрольних робіт. Питома вага результатів навчання у підсумковій оцінці за умови її опанування на належному рівні наступна: результати навчання – 1.1-1.5 (знання) – до 5% за кожен; результати навчання – 2 (вміння РН 2.1-2.2) – до 40%; результати навчання – 2 (вміння РН 2.3-2.4) – до 15%; результати навчання – 3 (комунікації) – до 15%. Передбачене дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки (20%) та оцінювання практичної підготовки (80%). Формами контролю знань та умінь студентів є: практичні роботи; модульні контрольні роботи, самостійна робота. Обов’язковим для заліку є здача двох змістових модулів і усіх практичних робіт упродовж семестру.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Тамара Миколаївна Курач
Геодезії та картографії
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геодезії та картографії
Географічний факультет