Політична географія

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Політична географія
Код дисципліни
ОК 33.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Завдання дисципліни полягає у набутті глибоких теоретичних і прикладних політико-географічних знань завдяки ознайомленню студентів з історією формування і сучасним станом джерельної та теоретико-методологічної бази політичної географії, її різносторонніми проблемами. У результаті вивчення дисципліни студенти повинні отримати вичерпні знання про: понятійно-термінологічний апарат науки, її концепції, парадигми, теорії та ідеї; державу та інші територіально-політичні системи як об’єкт дослідження політичної географії на різних просторово-часових рівнях; впливи глобалізації та інших процесів на складові політичної сфери суспільного життя; значення демократії для успішного розвитку держави і позиціонування людини.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування дисциплін «Суспільна географія», «Географічне країнознавство та краєзнавство», «Географія культури і релігії», «Географія країн Глобальної Півночі», «Географія країн Глобального Півдня» 2. Знання теоретичних основ суспільної і соціальної географії, соціально-політичних студій. 3. Володіння навичками аналізу, синтезу, моделювання ситуації, прогнозування, порівняння та іншими методами суспільно-географічних досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Надається інформація про етапи становлення і внесок окремих зарубіжних та вітчизняних дослідників у формування теоретико-методологічної бази політичної географії; еволюцію парадигм, теорій і концепцій науки. Розкривається сучасна структура політичної географії. Аналізуються політико-географічні аспекти глобалізації та структура сучасної політичної карти світу. Суверенна держава розглядається як цілісна територіально-політична система. Висвітлюються наукові підходи політико-географічного вивчення державної території, кордонів, політико-географічного положення, внутрішньої геопросторової будови, столиці. Розглядаються загальні риси політичної географії України та регіонів світу.
Рекомендована та необхідна література
1. Дністрянський М.С. Політична географія та геополітика України: Навч. посібн. / М.С. Дністрянський – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010. 2. Політична географія та геополітика: Навч. посібник. / Б.П. Яценко, В.І.Стафійчук, Ю.С. Брайчевський та ін.; За ред. Б.П.Яценка – К.: Либідь, 2007. 3. Стафійчук В.І. Політична географія світу: Навч. посібник / В.І.Стафійчук – Херсон: ОЛДІ-Плюс, 2019. 4. Трохимчук С.В., Федунь О.В. Політична географія світу: Навч. посібник / Степан Трохимчук, Олександра Федунь. – 2-е видання, перероблене і доповнене. – К.: Знання, 2007. 5. Agnew, J. A. Making Political Geography / John Agnew – London: Arnold, 2002.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, дискусія
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами роботи на семінарах, написання 2-х підсумкових контрольних робіт, бліцопитувань, здачі кейс-стаді та номенклатури. Питома вага результатів навчання у підсумковій оцінці за умови їх опанування на належному рівні така: результати навчання – 1 (знання) – до 40%; результати навчання – 2 (вміння) – до 40%; результати навчання – 3 (комунікація) – до 10%; результати навчання – 4 (автономність та відповідальність) – до 10%. Завершується дисципліна складанням іспиту. Упродовж семестру після завершення відповідних тем проводяться підсумкові контрольні роботи . Підсумкові контрольні роботи проводяться письмово у формі тестів та відкритих запитань і покликані виявити знання і навички отримані при опануванні відповідних тем. Кожна з робіт оцінюється максимум у 10 балів. Іспит проводиться в письмовій формі у вигляді розгорнутих і тестових завдань.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валентин Іванович Стафійчук
Країнознавства та туризму
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Країнознавства та туризму
Географічний факультет