Соціально-політичні студії

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Соціально-політичні студії
Код дисципліни
ОК 28.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Сформувати навички критичного аналізу; пояснити соціально-політичні явища і процеси, їхню презентацію у ЗМІ, повсякденній свідомості та наукових теоріях з акцентом на сучасне соціологічне та політологічне трактування; розвити вміння виявляти, ставити і вирішувати проблеми, систематизувати знання про особливості функціонування сучасних соціальних і політичних систем, їхніх структурних елементів та ефективності їхньої діяльності. Завдання дисципліни “Соціально-політичні студії” полягають у наданні студентам загальних та фахових компетентностей, передбачених цією освітньою програмою.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні характеристики становлення та розвитку суспільства. 2. Вміти отримувати та інтерпретувати інформацію щодо суспільних процесів, осмислювати політичні події, які відбуваються у сучасному суспільстві. 3. Володіти навичками пошуку, критичного відбору та систематизації інформації як прикладного, так і теоретичного характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна спрямована на висвітлення основних досягнень світового й вітчизняного соціально-поведінкового та гуманітарного знання. Розкриваються принципи і тенденції функціонування соціальних та політичних систем у цілому, держави як фундаментального соціального й політичного інституту, громадських організацій і політичних партій та їхніх ідеологічних засад. Пояснюється соціальна і політична сутність влади, способи та межі її здійснення, актуальні історичні та сучасні особливості трансформації соціальних структур і політичних режимів, сутність соціальних та політичних відносин в Україні. Порівнюються характеристики традиційного та (пост)модерного, демократичних та недемократичних реалій.
Рекомендована та необхідна література
1. Бжезінський З. Стратегічне бачення: Америка і криза глобальної влади. Львів: Літопис: 2012. 168 с. 2. Кузьменко Т.М. Соціологія. Навчальний посібник. Київ: «Центр учбової літератури», 2010. 320 с. 3. Кирилюк Ф. М., Батрименко О. В. Історія зарубіжних політичних вчень: Навч.-метод. посібник. Київ: ТОВ «XXI століття: Діалог культур», 2005. 256 с. 4. Політологія: навчальний посібник / Є. В. Перегуда та ін. Київ: КНУБА, 2012. 5. Політологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. Цвиха В.Ф., Батрименка О.В. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2009. 629 с. 6. Шляхтун П.П. Політологія (теорія та історія політичної думки): Підручник. Київ, 2002.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Заняття проводяться у формі лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна заліком. Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи результатами усних доповідей, участі в обговоренні/дискусіях, написання есе, аналітичних розвідок, презентації самостійного дослідження, контрольної роботи. Організація оцінювання: Робота на семінарських заняттях оцінюється по виконанню, відповідно до графіка проведення семінарських занять. Есе передбачає осмислення ролі суспільства та політики у житті людини (за матеріалами художньої чи публіцистичної літератури/ кіно. Аналітична розвідка передбачає здійснення порівняння політичних систем двох обраних країн. Презентація самостійного дослідження здійснюється на основі розробки проекту програми власної політичної партії.
Мова викладання
Українська