Природничо-географічне моделювання

Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Природничо-географічне моделювання
Код дисципліни
ВК 3.1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаці (ПР04) 2. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери (ПР07) 3. Вміти виконувати дослідження педосфери за допомогою кількісних методів аналізу (ПР09) 4. Брати участь у розробці проектів і практичних рекомендацій в галузі наук про Землю, зокрема у питаннях ґрунтознавства, управління земельними ресурсами та територіального планування. (ПР14) 5. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних (ПР15).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Вища математика», «Топографія з основами геодезії», «Ґрунтознавство». 2. Вміти аналізувати особливості природних та антропогенних процесів у географічні оболонці, здійснювати комплексну оцінку стану геокомпонентів та прогнозувати зміни, що в них відбуваються.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому аналізується сутність понять моделювання та природничо-географічне моделювання, етапи моделювання, класифікація природничо-географічних моделей, поняття система, типи та еволюція систем, концептуальні основи системного аналізу та моделювання. У другому змістовному модулі розглядається поняття карти як двовимірної моделі, основи геоінформаційного моделювання, його напрямки та особливості апробації, особливості тематичного моделювання в ґрунтознавстві, моделювання педогенних процесів, еволюції ґрунтів. Аналізуються підходи до моделювання ґрунтового покриву засобами ГІС.
Рекомендована та необхідна література
1.Самойленко В.М., Діброва І.О. Природничо-географічне моделювання: Підручник. – К.: Ніка-Центр, 2019. – 320 с. 2.Самойленко В.М. Математичне моделювання в геоекології: Навчальний посібник (з грифом МОН України). – К.: ВПЦ "Київський університет", 2003. – 206 с. 3.Самойленко В.М., Топузов О.М. Статистичні та стохастичні математичні методи в географії: Електронний підручник. – К.: Ніка-Центр, 2011. – CD, ISBN 978-966-521-580-6. 4. Мкртчян О.С. Геоінформаційне моделювання в конструктивній географії: навчальний посібник. – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2010. – 116 с. 5. Фесюк В. Географічне моделювання і прогнозування: курс лекцій. – Луцьк, 2021. – 132 с. 6. Ігошин М.І. Математичні методи і моделювання у фізичній географії: підручник. – Одеса: Астропринт, 2005. – 404 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій формі, виконання практичних робіт, МКР, залік. Рекомендований мінімум для допуску – 31 бал. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 31 бал (рекомендований мінімум) кількість балів, обов’язковою умовою для отримання допуску до заліку є написання рефератів за пропущеними чи недостатньо засвоєними темами. Підсумкове оцінювання у формі заліку проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів на заліку – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 29.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет