Ландшафтознавство
Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Ландшафтознавство
Код дисципліни
ОК 22
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери.
ПР12.Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі ґрунтознавства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати ключові положення теоретичних засад дисциплін фізико-географічного циклу, що викладаються впродовж 1-ІІІ-го семестрів (геологія, метеорологія, гідрологія та океанологія, ґрунтознавство, біогеографія, геоморфологія, основи геоекології, фізична географія материків та океанів тощо); 2. Вміти застосовувати принципи, підходи й методи пізнання фізико-географічної організації територій й простору буття ландшафтів; 3. Володіти методиками географічного аналізу й синтезу, базовими знаннями з картування територій, методами статистичного й математичного аналізу; 4. Володіти інструментарієм пошуку ландшафтознавчої інформації та даних в різноманітних інформаційних джерелах
Зміст навчальної дисципліни
Висвітлюється коло теоретичних та прикладних проблем, які розробляє сучасне ландшафтознавство, а також на розгляд змісту і підходів його окремих напрямів – наукових (геофізика, геохімія, естетика ландшафту, культурне, історичне, антропогенне ландшафтознавство тощо) і прикладних (ландшафтне обґрунтування територіального планування, проектів природокористування, екологічна експертиза та аудит, екологічний менеджмент тощо). Розглядаються особливості стану, структури, динаміки та еволюції ландшафтних комплексів, що сформувалися на земній поверхні, як природних, так і антропогенних, їх головні властивості, процеси, що в них протікають тощо, а також методи і методика сучасних ландшафтознавчих досліджень.
Рекомендована та необхідна література
1. Геренчук К.І. Польові географічні дослідження: Навчальний посібник / К.І. Геренчук, Е.М. Раковська, О.Г. Топчієв. – Київ: Вища школа, 1975. – 246 с. 2. Гродзинський М.Д. Ландшафтознавство: Навчальний посібник / М.Д. Гродзинський, О.В. Михайленко; КНУТШ. – Київ: Київський університет, 2008. – 320 с. 3. Гродзинський М.Д. Основи ландшафтної екології: Підручник / М.Д. Гродзинський. – Київ: Либідь, 1993. – 224 с. 4. Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір: Монографія: У 2-х т. / М.Д. Гродзинський; КНУТШ. – Київ: РВЦ Київський університет, 2005. – Т.1. – 2005. – 431 с. 5. Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір: Монографія: У 2-х т. / М.Д. Гродзинський; КНУТШ. – Київ: РВЦ Київський університет, 2005. – Т.2. – 2005. – 504 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій формі, оцінювання виконання практичних робіт, МКР, іспит. Рекомендований мінімум для допуску - 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів за питаннями пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час іспиту – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на іспит).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Петрівна
Корогода
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет