Геофізика та геохімія ландшафту

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Геофізика та геохімія ландшафту
Код дисципліни
ВБ 2.07
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р01. Знати, розуміти і вміти використовувати на практиці базові поняття з теорії фізичної географії, ландшафтної екології, а також світоглядних наук. Р03. Пояснювати особливості організації географічного простору залежно від його фізико-географічних особливостей, рис ландшафтної структури Р07. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки та її складових Р08. Застосовувати моделі, методи фізики, хімії, геології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних та суспільних процесів формування і розвитку ландшафтів та їх компонентів
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати ключові положення теоретичних засад дисциплін фізико-географічного циклу, що викладаються впродовж IV-го семестрів (ландшафтознавство, геологія, геоморфологія, ґрунтознавство, гідрологія та океанологія, метеорологія, біогеографія, основи геоекології тощо); 2. Вміти застосовувати принципи, підходи й методи дослідження ландшафтів, аналізувати фізичні властивості та хімічний склад компонентів ландшафту; 3. Володіти методиками географічного аналізу й синтезу, базовими знаннями з оцінки стану ландшафтів, методами статистичного й математичного аналізу; 4. Володіти інструментарієм пошуку ландшафтної інформації, зокрема кількісних даних щодо геофізичних та геохімчних параметрів ландшафтів у різноманітних інформаційних джерелах.
Зміст навчальної дисципліни
Висвітлюється коло теоретичних та прикладних питань ландшафтно-геофізичних та ландшафтно-геохімічних досліджень, зокрема зміст і підходи до вивчення ряду наукових (енерго- і масообмін в ландшафтах, фізичні та хімічні фактори їхньої диференціації та функціонування, міграційні процеси ландшафту, класифікація геохімічних ландшафтів тощо) та прикладних (аналіз впливу людини на геофізичні процеси в ландшафті, ландшафтно-геохімічна оцінка екологічного стану територій тощо) питань у межах цих напрямів. Розглянуто методи сучасних ландшафтно- геофізичних та ландшафтно-геохімічних досліджень; ландшафтно-геофізичні та -геохімічні особливості структури та динаміки природних та антропогенно змінених ландшафтів, їх головні властивості та процеси, що в них протікають.
Рекомендована та необхідна література
1. Білоус Л.Ф. Інформаційно-польова організація території як предмет геофізики ландшафту /Л.Ф.Білоус // Фізична географія та геоморфологія. - К.: ВГЛ. Обрії, 2010. - Вип. 4 (61), С. 57 - 64. 2. Білоус Л.Ф. Ландшафтно-геофізичний аналіз геосистем для вивчення екологічного стану територій /Л.Ф.Білоус; //Фізична географія та геоморфологія. - К.: ВГЛ «Обрії», 2012. – Вип. 1 (65), С. 25-33. 3. Гриневецький В.Т.Про оцінювальні геофізично-ландшафтознавчі дослідження /В.Т. Гриневецький // Український географічний журнал. – 2006. – No 3. – С. 21-29. 4. Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір: Монографія. У 2-х т. / М.Д. Гродзинський; – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2005. 5. Гродзинський М.Д. Стійкість геосистем до антропогенного навантаження. / М.Д. Гродзинський; – К.: Либідь, 1995. - 233 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
практичне заняття, дискусія, вирішення конкретних задач та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих аналітично- розрахункових робіт, дискурс, залік.
Мова викладання
Украінська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Людмила Юріівна Сорокіна
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет