Основи планування ландшафту

Освітня програма: ТРАНСКОРДОННЕ ЕКОЛОГІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО бакалавр 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Основи планування ландшафту
Код дисципліни
ВБ 2,04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.8 Пояснювати особливості виникнення регіональних особливостей розроблення ландшафтних планів з урахуванням специфіки територій. 1.9 Класифікувати проблеми, спричинені різнорідністю еколого- економічної оцінки функцій різних територіальних одиниць щодо узгодження пріоритетів і ризиків. 1.10 Визначати основні ознаки і складові робіт зі збереження природних екосистем, ландшафтного та біологічного різноманіття, історико- культурної спадщини. 2.1 Застосовувати критичне мислення, аналіз і синтез планувальної інформації, шукати, обробляти і аналізувати інформацію з різних доступних джерел.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Біогеографія», «Ландшафтознавство», «Основи геоекології». Вміти встановлювати переваги ландшафтного підходу до планування навколишнього середовища та його охорони на сучасному етапі розвитку суспільства. 2. Вміти аналізувати закономірності взаємодії людського суспільства з довкіллям, вплив факторів навколишнього середовища на суспільне виробництво, негативні наслідки господарської діяльності людини з позицій природоохоронного підходу до природокористування. 3. Знати основні теоретичні положення сучасної проектно-планувальної діяльності, історію становлення ландшафтознавства і охорони природи, структуру та закономірності ландшафтної диференціації земної поверхні.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню теоретичних та прикладних проблем сучасного планування ландшафту і природоохоронних територій; головних етапів еволюції взаємовідносин природи і суспільства; наслідків виробничої діяльності людини; впливу різних галузей господарства на природне середовище, а також формуванню умінь і навичок щодо оволодіння основними аспектами природоохоронної діяльності. Дисципліна «Основи планування ландшафту» спрямована на поглиблення теоретичних знань про складні взаємовідносини суспільства з навколишнім середовищем, формування у студентів спеціальних професійних, соціальних та особистісних компетенцій, накопичення знань щодо можливості критичного мислення, аналізу і синтезу, здатності шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел, здатності визначати, формулювати і розв’язувати проблеми у сфері природничої географії та ландшафтознавства. Окремими складовими дисципліни є вивчення принципів та методів сучасних досліджень планування ландшафту і природоохоронних територій як науково- прикладного напряму людської діяльності; способів розв’язання теоретичних і прикладних проблем, які розробляють ландшафтознавство та екологія; принципів взаємодії людського суспільства із середовищем мешкання як цілісної системи; методики планування ландшафту і природоохоронних територій та практичними навиками формування комфортного середовища існування людини.
Рекомендована та необхідна література
1.Гродзинський М.Д. Пізнання ландшафту: місце і простір. В 2-х т. Київ : ВПЦ “Київський університет”, 2005. Т. 1. 431 с., Т. 2. 503 с. 2. Свідзінська Д.В. Методи геоекологічних досліджень: геоінформаційний практикум на основі відкритої ГІС SAGA. – К.: Логос, 2014. – 402 с. 3.Гавриленко О.П. Геоекологічне обґрунтування проектів природокористування: підручник. Київ : Ніка-Центр, 2003. 192 с. 4.Гродзинський М.Д., Михайленко О.В. Естетика ландшафту. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2005. 184 с. 5.Гродзинський М.Д. Основи ландшафтної екології. Київ : Либідь, 1993. 224 с. Гродзинський М.Д., Михайленко О.В. Ландшафтознавство: навч. посіб. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 319 с. 6..Шищенко П.Г., Гавриленко О.П. Конструктивно-географічні основи раціонального природокористування: підручник. Київ : ДП «Прінт Сервіс», 2015. 395 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
аналітична доповідь, дискусія, вирішення конкретних завдань та ситуацій
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих аналітично- розрахункових робіт, дискурс, іспит
Мова викладання
Украінська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет