Навчальна практика з основ польових досліджень геосфер

Освітня програма: Геоекологія та екосистемні послуги БАКАЛАВР 2023

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Навчальна практика з основ польових досліджень геосфер
Код дисципліни
ОК 14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПР05. Вміти проводити польові та лабораторні дослідження. ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень. ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Вступ до фаху», «Метеорологія». 2. Знати структурні складові географічної оболонки, властивості окремих геокомпонентів та характеризувати особливості їх взаємодії на різних просторово-часових рівнях. Давати біогеографічну характеристику територій, їх флори та рослинних асоціацій. 3. Знати особливості функціонування геосистем та основні фізико-географічні процеси, що в них відбуваються, провідні кругообіги речовини та енергії, які відповідають за функціональну диференціацію геосфери. 4. Вміти працювати з загально географічними, тематичними та топографічними картографічними матеріалами, використовувати їх для орієнтування на місцевості, планування маршрутів та характеристики геокомпонентів.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна практика присвячена практичному закріпленню вмінь та навичок біогеографічної характеристики території, набуттю навичок застосування методів польових досліджень зокрема для вивчення рослинного покриву, проведення спостережень, здійсненню комплексних географічних описів, заповненню польової документації; набуттю компетентностей співробітництва і роботи у групі, улагоджуванні розбіжностей та конфліктів; оволодінні вміннями робити географічний опис та характеристику, проводити узагальнення та формулювати висновки, а також оформляти експедиційну документацію та звітні матеріали. Навчальна практика складається з трьох етапів: 1) ознайомчо-підготовчого; 2) основного - маршрутного; 3) камерального (заключного). На першому етапі практики викладач знайомить студентів із маршрутом та програмою практики, читає їм ознайомчу лекцію, консультує з питань ефективної організації експедиційних польових досліджень, проводить інструктаж з техніки безпеки тощо. Також на підготовчому етапі практики розробляється детальний маршрут і проводиться його комплексний географічний аналіз згідно визначеного плану, намічаються об’єкти польових спостережень, місця закладення ґрунтових розрізів. Обов’язково проводиться інструктаж щодо форми одягу, спорядження та техніки безпеки при проходженні маршрутів. Маршрутний етап практики проводиться згідно визначеного плану. Під час цього етапу відбувається ознайомлення із особливостями природних і антропогенних ландшафтів місця проведення практики, детально вивчаються фізико-географічні, соціально-географічні і економіко-географічні особливості вибраних об’єктів, проводяться польові дослідження. Обов’язковим елементом кожного маршруту є лекція, в якій окреслюються головні питання, які будуть проілюстровані у подальшому маршруті. Маршрути здійснюються пішки в радіальних від заповідника напрямках та на автобусі до віддалених ґрунтових розрізів.
Рекомендована та необхідна література
1. Аріон. О.В., Удовиченко В.В. Літня польова ґрунтознавчо-біогеографічна практика: Навчально-методичний посібник. - К.: ВПЦ “Київський університет”, 2011. – 176 с. 2. Єлін Є. Я., Івченко С. І., Оляницька Л. Г. Шкільний визначник рослин. – К.: Радянська школа, 1978. – 359 с., іл. 3. Купач Т.Г., Дем’яненко С.О. Польові природничо-географічні дослідження територій: навчально-методичний посібник для студентів напряму підготовки «географія» та «освіта». – К., 2017. – 80 с. (з табл., картами та рис.) 4. Палієнко Е.Т., Мороз С.А., Куделя Ю.А. Рельєф та геологічна будова Канівського Придніпров`я. - Вид-во Київ. ун-ту, 1971. - 96 с. 5. Ґрунтознавство: підручник / [Тихоненко Д.Г., Горін М.О., Лактіонов М.І. та ін.]; за ред. Д.Г. Тихоненка. – К.: Вища освіта, 2005. – 703 с. 6. Практикум з ґрунтознавства: Навчальний посібник / За ред. Д.Г. Тихоненка. – Х.: Майдан, 2009. – 448 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
виконання творчих аналітично- розрахункових робіт
Мова викладання
Украінська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Іван Олександрович Діброва
Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Фізичної географії та геоекології
Географічний факультет