Демографічна статистика

Освітня програма: Економічна аналітика та статистика

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Демографічна статистика
Код дисципліни
1.29
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН2. Демонструвати розуміння принципів економічної науки, особливостей функціонування економічних систем. ПРН4. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності. ПРН8. Визначати попит та пропозицію на ринку праці, аналізувати структуру зайнятості та безробіття. ПРН17. Розуміти та самостійно формувати зміст, структуру і висновки наукових та аналітичних текстів з економіки. ПРН25. Демонструвати здатність діяти соціально відповідально та свідомо на основі етичних мотивів, поваги до різноманіття думок, індивідуальних та міжкультурних відмінностей людей.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: основи теорії народонаселення; теоретичні і методологічні засади статистичного аналізу масових процесів; методи статистичного узагальнення даних, аналізу структури, динаміки та інтенсивності прояву масових явищ і процесів; методи моделювання і прогнозування масових явищ і процесів. 2. Володіти: навичками статистичної обробки та аналізу даних; програмування; побудови прогнозних моделей та розрахунку імовірносних показників; побудови статистичних таблиць та графіків; підготовки аналітичних записок по результатах обробки та узагальнення даних.
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається з двох змістових модулів: модуль 1 «Статистичне забезпечення аналізу відтворення населення», в якому розглядаються теоретико-методологічні та практичні питання вивчення передумов демографічних процесів: чисельності і соціально-демографічної структури населення, порядку його дожиття, а також сучасні проблеми інформаційного забезпечення в умовах його адаптації до міжнародних стандартів; модуль 2 «Статистичний аналіз та моделювання демографічних процесів», де висвітлюються питання вивчення статистичної закономірності народжуваності, шлюбності, розлучуваності, міграції, а також еволюції порядку відтворення демографічних поколінь та контингентів.
Рекомендована та необхідна література
1. Єріна А.М., Пальян З.О. Статистика: підручник /А.М.Єріна, З.О.Пальян. – К: КНЕУ, 2010. – 351 с. 2. Єріна А.М., Пальян З.О. Теорія статистики: практикум /А.М.Єріна, З.О.Пальян. – 6-те вид., стер.– К: Товариство “Знання”, 2008. – 255 с. 3. Населення України. Демографічний вимір якості життя: кол. моногр. / за ред. О.М. Гладуна. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України, 2019. — 396 с. 4. Населення України. Демографічні тенденції в Україні у 2002– 2019 рр.: кол. моногр. / за ред. О.М. Гладуна. – К.: Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАН України, 2020. – 174 с. 5. Пальян З.О. Демографія: навч. посіб. /З.О.Пальян. – Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2014. – 222 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Мета дисципліни – формування у студентів теоретичних знань та практичних навичок щодо статистичного оцінювання, аналізу та моделювання процесу відтворення населення. Навчальна задача курсу полягає у вивченні основних методів і методик збору, оброблення та аналізу статистичної інформації щодо формування чисельності населення, його демографічного та соціально-економічного складу, а також складових природного руху і міграції населення та побудови демографічних прогнозів.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів: (макс. балів 60 / мінім. балів 36) 1. Участь у роботі на лабораторних заняттях (дискусія, відповіді на теоретичні питання. самостійне виконання практичних вправ, розв’язування задач, розроблення і виконання групового проєкту) – 10 балів / 6 балів 2. Модульна контрольна робота – кожна по 15 балів / 9 балів 3. Виконання двох індивідуальних самостійних розрахунково-аналітичних робіт – кожна по 10 балів / 6 балів -- підсумкове оцінювання у формі іспиту
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра статистики, інформаційно-аналітичних систем і демографії
Економічний факультет