Теорія ігор в економіці

Освітня програма: Економічна кібернетика

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Теорія ігор в економіці
Код дисципліни
ВБ 1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 5. Застосовувати аналітичний та методичний інструментарій для обґрунтування пропозицій та прийняття управлінських рішень різними економічними агентами (індивідуумами, домогосподарствами, підприємствами та органами державної влади) ПРН6. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності. ПРН22. Демонструвати гнучкість та адаптивність у нових ситуаціях, у роботі із новими об’єктами, та у невизначених умовах. ПРН25. Застосовувати відповідні математичні методи для аналізу економічних явищ з точки зору фундаментальних принципів та знань економічної науки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: основи дослідження операцій, зокрема підходи до математичного моделювання економічних процесів та систем, методи кількісного та якісного аналізу оптимальних рішень; основні поняття економічної теорії та закономірності функціонування економічних систем. Володіти навичками абстрактного мислення, аналізу, синтезу, розуміння проблем прийняття рішень для управління економічними системами, обгрунтування оптимальних рішень для вирішення економічних задач на основі моделей та методів дослідження операцій, застосування знань у практичній діяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1. “Економіко-математичне моделювання раціональної поведінки економічних систем в умовах невизначеності та конфлікту”. У модулі розглядаються загальна характеристика задач в умовах невизначеності та конфлікту, критерії визначення альтернативних рішень, математична формалізація конфліктної ситуації у вигляді гри, основні поняття теорії ігор, класифікація ігор, матричні ігри, розв’язування матричних ігор у чистих та мішаних стратегіях. Змістовий модуль 2. „Антагоністичні, безкоаліційні та позиційні ігри”. У модулі розглядаються методи знаходження оптимальних стратегій для антагоністичних ігор, біматричні ігри, економічні приклади антагоністичних ігор, знаходження оптимальних стратегій в антагоністичних іграх, позиційні ігри, економічні приклади позиційних ігор.
Рекомендована та необхідна література
1.Бартіш М. Я. Дослідження операцій. Ухвалення рішень і теорія ігор: Ч. 3. / М. Я. Бартіш, І. М. Дудзяний. — Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2009. 2. Бартіш М.Я. Теорія ігор / Бартіш М. Я., Роман Л. Л. — Львів: Видавничий центр ЛНУ, 2005. 3. Діксіт Авінаш К. Мистецтво стратегії / Авінаш К. Діксіт, Баррі Дж, Нейлбафф – Львів: Видавництво «Старий лев», 2019. 4. Печерський С.Л. Теорія ігор для економістів/ С. Л. Печерський, А. А. Бєляєва , 2001. 5.Шиян А.А. Теоретико-ігровий аналіз раціональної поведінки людини та прийняття рішень в управлінні соціально-економічними системами. Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2009. С. 404.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Інтерактивні лекційні та практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Опитування та розв’язування задач: РН 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 4.1 – 25 балів / 15 балів; 2. Контрольна робота з 1 – 7 теми (задачі): РН 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 4.1 — 25 балів/15 балів; 3. Контрольна робота з 8 –12 теми (задачі): РН 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 4.1 — 25 балів/15 балів. Підсумковий контроль здійснюється у формі письмової контрольної роботи, яка складається з 25 тестів та оцінюється максимум у 25 балів (мінімум 15 балів) та проводиться на одному з останніх практичних занять з дисципліни.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ірина Костянтинівна Федоренко
Кафедра економічної кібернетики
Економічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра економічної кібернетики
Економічний факультет